Kalciumteszt CT-vel?

A CT-vel végzett kalciumteszt annak valószínűségét is kimutathatja, hogy egyes, mérsékelt kardiológiai kockázattal rendelkező betegekben bekövetkezik-e szívroham vagy agyérgörcs.

A kutatást vezető Dr. Michael J. Blaha, a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem kutatója szerint nem mindenkinek van szüksége kalciumtesztre. A szerzők azonban úgy vélik, hogy a szívkoszorúér kalcifikációjának vizsgálata bizonyos betegekben hasznos lehet a sztatinkezelés szükségességének meghatározására, mivel a vizsgálat pontosan annak a betegségnek a gyökeréig hatol, amelyet az orvosok kezelni próbálnak.

A The Lancet legfrissebb számában megjelent tanulmány azt próbálta kideríteni, hogy az artériák kalciumtartalmának vizsgálata hatékonyabban segít-e maghatározni a kockázatok becslésében, mint a C-reaktív protein szintjét vizsgáló vérvizsgálat. A kutatók 2083 személyt vizsgáltak hat évig, és kimutatták, hogy az artériáikban a legmagasabb kalciumszinttel rendelkezők 13 százaléka szenvedett szívrohamot vagy stroke-ot a vizsgálat ideje alatt.

agy53

Ezzel szemben a magas C-reaktív protein szinttel rendelkező, de kalciumlerakódás nélküli személyek közül csupán 2 százalékban alakult ki szívroham vagy stroke.A koszorúér kalciumtartalmát elemző vizsgálat segíthet az orvosoknak annak meghatározásában, hogy a páciensnek kell-e koleszterincsökkentő gyógyszert szednie kardiovaszkuláris kockázatának csökkentésére.

A kérdéses páciensek körébe azok a mérsékelt kockázatú személyek tartoznak, akik a magas kardiológiai kockázattal és az alacsony kockázattal rendelkező emberek között helyezkednek el. Az ebbe az úgynevezett szürke zónába tartozók rendelkezhetnek kockázati tényezőkkel, például túlsúllyal vagy magas vércukorszinttel, mégsem tekintik őket súlyosan veszélyeztetettnek.

A kérdés az, vajon a közepes kockázati csoportba tartozóknak érdemes-e felírni koleszterincsökkentő gyógyszereket, sztatinokat, amelyek gyakran járnak mellékhatásokkal.

Forrás: