Véremből a babám neme

A terhesség hetedik hetétől az anyai vérből levett magzati sejtek vizsgálatával hatékonyan és kockázatmentesen megállapítható a magzat neme. Dr. Palik Éva belgyógyász beszélt a módszerről.

A terhesség hetedik hetétől az anyai vérből levett magzati sejtek vizsgálatával hatékonyan és kockázatmentesen megállapítható a magzat neme, valamint a genetikai rendellenességek bizonyos kockázatai. A terhes nők vérében lévő magzati sejtek elemzése jó alternatívája lehet a magzatvízminta-vételnek, amely lehetővé tesz ugyan a magzat kromoszómájának vizsgálatát, de kockázatosabb.

Hogy működik a módszer?

„A vérvétel módja átlagos, ugyan úgy vénából történik, mint bármely más vérteszt.” – kezdi Dr. Palik Éva belgyógyász„Maga a módszer az nem átlagos. A magzatból átkerülő örökítő anyag DNS darabkákat tudja kimutatni a vérből.” A teszt pontossága 95-98 százalék! Minél később történik a vérvétel, annál nagyobb a baba, tehát nő a pontosság aránya is.

Bár ez még hazánkban nem elterjedt vizsgálat, a szakértő szerint pontosabb, mint egy hagyományos vizsgálat. A vizsgálathoz speciális laboratóriumra is szükség van. A kismama vénájából vért vesznek, ezt elemzik, amiből nemcsak a baba neme állapítható a 7. hét elteltével, hanem a genetikai betegségek is kiszűrhetők ily módon.

A szakértő szerint a vérben található információk nagyon sokat elárulnak a babáról és a mama egészségügyi állapotáról is. A leggyakrabban kialakuló betegség a terhességi cukorbetegség, amire minél hamarabb jönnek rá, annál nagyobb az esélye annak, hogy a baba egészségesen jön a világra.

Van azonban veszélye, vagy inkább következménye a vizsgálatnak. Mivel az első trimeszterben megtudható a magzat neme, akár meg is lehet szakítani a terhességet, mert nem akarok kislány szülni. Ennek viszont beláthatatlan következményei lehetnek. Kínban már most is vészesen el van tolódva a nemek aránya. A most felnövő generáció már nem fog magának feleséget találni.

„Az egyik felhasználási módja lehet a nemhez kötötten öröklődő betegségeknél a nem kimutatása.” – folytatja Palik doktornő – „A lány babák hordozók lehetnek, de a fiúk 50%-os eséllyel lesznek betegek.” Olyan családokban, ahol erre esély van lehet létjogosultsága a módszernek, főleg, ha már van egy beteg gyermek.

Mi az a terhességi cukorbetegség?

Terhességi cukorbetegségnek azt nevezzük, mikor az inzulin hiányt a terhesség alatt fedezik fel. Ilyenkor az anya termel inzulint, mégis inzulin hiány alakul ki, mert a terhesség alatt sokkal többre és a terhesség előre haladtával egyre többre van szükség, mint nem terhes állapotban.

Az inzulin igény növekedésének oka a lepényi hormonok miatt van, ezek a hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, ezért a normális vércukor szint fenntartására egyre több inzulint kell az anyának termelni. Ha erre nem képes, a cukorszint kezdetben étkezés után lesz magas, majd ha a hiány növekszik már az éhomi vércukor is elkezd emelkedni és a sejtekben méreg szaporodik fel.

Mivel a magzat hasnyálmirigye egészséges, elegendően sok inzulint is fog termelni, és így képes arra, hogy fenntartsa saját normális vércukorszintjét. Szülés után az inzulinkezelés elhagyható, diéta marad 6 hétig, majd a diétát is meg kell szüntetni pár napig és el kell végezni a cukorterhelést. Ennek eredménye dönt a továbbiakról.

Forrás: