Mi változik meg az inzulinrendelettel?

Tudjuk, hogy milyen változások érintik a cukorbetegeket a 2012. július 1-jén érvénybe lépett inzulinrendelet kapcsolatban? Dr. Hermányi Zsolt diabetológus erről beszélt a Csak csajok műsorában

A cukorbetegség a hasnyálmirigy működési zavara következtében alakul ki, két fő típusa létezik: az I-es (gyakran veleszületett) és II-es (felnőttkori) diabétesz. Az I-es típus azért is került a köztudatba veleszületett betegségként, mert ha születéskor nem is feltétlenül van jelen ez az anyagcsere-zavar, egész kisgyerekkorban, vagy legkésőbb a felnőttkor elején jelentkezik.

A betegség kordában tartásához inzulingyógyszert szednek, vagy fecskendeznek bőrük alá a cukorbetegek. Jelenleg kétféle inzulint alkalmaznak az orvosok. Az egyik az úgynevezett humán inzulin, amit már 15-20 éve használhatnak a rászorulók, a másik az analóg inzulin, ami alig néhány éve került használatba, magyarázza Dr. Hermányi Zsolt diabetológus.

A különbség a kettő között, hogy az analóg inzulin használatával a beteg életviteléhez igazítják az inzulinkezelést, nem pedig fordítva, mint korábban a humán inzulinnál. Ennek is köszönhető többek között, hogy a betegek szeretik az előbbit használni. Az egyik hátulütője azonban az analóg gyógyszereknek, hogy az áruk a többszöröse a humán inzulinénál. Eddig a 100%-os OEP támogatásnak köszönhetően ez nem okozott gondot a betegeknek.

Az OEP kasszáját tehát megterheli az analóg inzulinok tömeges használata. Ennek az eredménye, hogy a kormány kibocsátott egy inzulinrendeletként elhíresült jogszabályt, amely július elsejétől lépett érvénybe.

„A jogszabály előírja, hogy azok a betegek jogosultak az analóg inzulinkezelésre, akik odafigyelnek saját magukra, és a hemoglobin A1C értékük 8% alatt tartható.„ – magyarázza Hermányi doktor.

Amennyiben ez nem sikerül – a finanszírozás tekintetében – két lehetőség közül választhat a beteg. Az egyik megoldás, hogy az analóg inzulint 50%-os támogatással veheti igénybe, a másik, hogy visszatérnek az humán inzulin alkalmazásához. Emellett a beteg egy év elteltével – ha az értékeik megfelelőek – újból visszatérhetnek a korábbi kezelési formához.

Hermányi doktor tapasztalatai szerint a betegek sokkal inkább odafigyelnek magukra és ragaszkodnak az analóg inzulin használatához. Emellett úgy gondolja a szakértő, hogy motiválja a betegeket a jogszabály arra, hogy jobban figyeljenek magukra, a saját anyagcsere helyzetükre, hiszen ezzel előzik meg a későbbi szövődményeket.

Forrás: