Mi az oka a nyelvzsibbadásnak?

Dr. Buda Botond neurológus arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogy mi lehet az oka a nyelvzsibbadásnak és minek lehet a tünete

A nyelvzsibbadás fogalma elég furcsa jelenségnek tűnhet, de bizony nem árt foglalkozni vele, hiszen az egészen banális októl kezdve a súlyos betegségekig számtalan dolgot jelezhet. Dr. Buda Botond neurológus szerint mivel egy elég idegesítő tünetről van szó az emberek általában sokkal komolyabb problémára gondolnak, mint ami valójában van.

A nyelv a szájüregben található, nyálkahártával borított, izmos testrész. Főként a rágásban, ízlelésben, beszédben, bizonyos arckifejezések létrehozásában van szerepe. Az emberi nyelv két részből áll.

A nyelvzsibbadás leggyakoribb okai közé tartozhat a különböző fogászati megbetegedések, az ínygyulladás, a gombás fertőzés, bizonyos fűszerek fogyasztása, az allergia, valamilyen gyógyszer mellékhatása, a migrén, a cukorbetegség, a kálcium hiány, de az agydaganat, stroke tünet is lehet.

Buda doktor szerint általában nagyon banális okokra lehet visszavezetni a nyelvzsibbadást. Ilyen lehet, hogy megégetjük egy forró itallal, fűszeres ételt eszünk, esetleg az, hogy túl sokat beszélünk.

A huzamosabb ideig fennálló nyelvzsibbadás, általában megijeszti a embereket. „Három dolog szokott az emberek eszébe jutni. Agydaganat, stroke és sclerosis multiplex.” – meséli Buda doktor. Tehát általában a neurológiai, idegrendszeri betegségekre gondolnak, de nem valószínű, hogy erről van szó, hiszen ezeknek a súlyos betegségek nem egy tünete, hanem tünetegyüttesei vannak.

A legelső teendőnk a huzamosabb ideig fennálló nyelvzsibbadás észlelésekor az legyen, hogy elmegyünk a háziorvoshoz, mert nagy fokú biztonsággal meg tudják állapítani, hogy valójában mi bakunk van.

Forrás: