Lehet-e életveszélyes a masszázs?

Az önmasszírozással, otthoni masszázzsal nem tudunk magunknak ártani, de ha rossz masszőrhöz megyünk, az bizony káros lehet.

A Cedars-Sinai Egészségügyi Központ kutatói szerint már egy rövid, 45 perces masszázs is növeli a szervezetben a limfociták számát. Ezek a fehérvérsejtek segítenek megvédeni a szervezetet a különböző fertőzésektől és más megbetegedésektől.

Különböző fizikai változások zajlanak le szervezetünkben masszázs alkalmával: a masszázs csökkenti a citokinek számát, amelyek nagy szerepet játszanak a gyulladásos folyamatok kialakulásában. A krónikus gyulladás az olyan idült betegségekre jellemző, mint az asztma, a szív- és érrendszeri megbetegedések. A masszázs ezen kívül jótékonyan befolyásolja a hormonszintet is. Csökkenti a kortizol nevű stresszhormon és a vazopresszin nevű az agresszív viselkedés kialakulásáért felelős hormon jelenlétét. A masszázs tehát igen erős hatással bíró folyamat, melynél, mint minden testtel kapcsolatos kezelésnél lényeges a pontos, precív gyógyítói munka.

shutterstock_32614144

Komoly előképzettség szükségeltetik ahhoz, hogy az emberi test gyógyításával hivatásszerűen foglalkozzunk. Egy masszőrtanfolyam elvégzése nem jelenti azt, hogy a masszőr a test anatómiájával is tisztában van. Egy rosszul elvégzett masszázs többet árthat, mint használ. A rossz technika a gyulladást továbbfokozhatja, kibillenti a vérnyomást, izomgyulladást és bevérzést is okozhat.

Attl Attila természetgyógyász elmondása szerint, a depressziós embert például nem szabad masszírozni. A depresszió egy kémiai folyamat, melyet egy rosszul elvégzett masszázzsal fokozni lehet. A masszázs során felfokozzák a keringést és sajnos fokozni lehet a depressziós állapotot is. Magas vérnyomás, túlsúly esetén, (+30 kg, 35 év felett) csak relaxációs masszázs alkalmazható. A fogyasztó és a nyirokmasszázsnak is vannak hátulütői, mert a masszázs folyamán méreganyagok szabadulhatnak fel a szervezetben.

shutterstock_27437591

Kismamáknál fontos, hogy mennyire fitt a kismama és hányadik hónapban van. A nyirokrendszert, nyakat, derekat nem szabad intenzíven masszírozni, terhes hölgyek számára inkább a nyújtás, lazítás ajánlott. Közvetlen szülés után, függetlenül attól, hogy természetesen szült vagy császározott az kismama nem lehet masszázst alkalmazni, ugyanis az megzavarja a szervezet regenerálódását. Ezen kívül a menstruációs időszakban sem ajánlott a masszázs.

Ha a hölgyek párjuknak masszázzsal szeretnének kedveskedni, azzal nem árthatnak különösképpen, az urak erős csontozata megkíméli őket az ügyetlen női kezek ”masszírhibáitól” is. Viszont, ha az urak masszírozzák a hölgyeket, akkor azt óvatosan, gyengéden tegyék, mert az erős masszázs megzavarhatja a vérnyomást, bevérzést és izomgyulladást is okozhatnak.

Tu_nelkuli_akupunktura_3

A masszírozás önmagunkon nehezen kivitelezhető, inkább a nyújtás ajánlott. Addig masszírozzunk, ameddig jólesik. Ha az ”önmasszázs” hatására sem múlnak a fájdalmaink, akkor forduljunk szakemberhez, aki helyre tudja hozni elgémberedett, fájó izmainkat.

A tradícionális ázsiai orvoslás szerint az egészséges ember egy kiegyensúlyozott külső-belső világgal rendelkezik. Betegség, fájdalom akkor keletkezik, ha zavar támad a testi vagy lelki működésben és a harmónia fenntartásában szerepet játszó folyamatok működése is zavart szenved. Így a sokszor hangsúlyozott kiegyensúlyozott életmód igen fontos, melyet a masszázzsal egésszé tehetünk, de sajnos akár meg is nehezíthetjük vele. Lényeges tehát, hogy a szakavatott, vagy éppen kedveskedni kívánó alkalmi masszőr milyen testrészen, milyen intenzitással, milyen irányban masszíroz.

Forrás: