Jótékony koleszterin növényekből!

A növényi szterinek szerepe kulcsfontosságú a koleszterinszint csökkentésében! Dr. Vayer Péter családorvos a jó koleszterinekről beszélt a Csak csajok műsorában

A koleszterin szteránvázas vegyület, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható. Különösen nagy mennyiségben fordul elő egyes szervekben, pl. a mellékvesében, idegrendszerben. Koleszterint a szervezet minden sejtje előállít; a legnagyobb mennyiséget a máj. A sejthártyák felépítésében van fontos szerepe, továbbá sokféle hormon szintézisének kiindulási anyaga. (wikipédia – a szerk.)

Dr. Vayer Péter családorvos szerint azonban nem csak aszerint kell értékelni a koleszterin szintet, hogy a normál tartományhoz, értékhez képest a miénk magas vagy alacsony. Azt kell megnézni, hogy a védőkoleszterinek aránya milyen az adott értékeken belül. Mert ha ez a szám magas, akkor jobb helyzetben vagyunk.

Manapság a koleszterin egyértelműen egy „negatív szereplőnek” van elkönyvelve, holott nem minden koleszterin „rossz” koleszterin. A szervezet maga is termel koleszterint, aminek fontos szerepe van a sejtek felépítésében, a hormonok termelésében.

Bár részben genetikai kérdésről van szó sokat segíthetünk a koleszterinszintünkön a táplálkozással. A nem megfelelő táplálkozás okozhat magas koleszterin szintet. Ezt azzal akadályozhatjuk meg például hogy a zsírokat nem állati, hanem növényi eredetű szterinekkel visszük be szervezetünkbe.

A megfelelő koleszterinszint fenntartásához tehát nagyon fontosak a növényi szterinek, melyek megtalálhatók az olajos magvakban (szezámmag, lenmag, mogyoró, kesudió), növényi olajokban, gabonafélékben és a hüvelyesekben.

A megfelelő mennyiség bevitele kizárólag diétával nehezen biztosítható, ezt a mennyiséget ugyanis 11-12 kg alma vagy 4 kg brokkoli elfogyasztásával érhetnénk el. A növényi szterin-bevitel növelése céljából alkalmazhatunk már étrendkiegészítőket is, melyek diétával együtt komplex megoldást nyújthatnak a koleszterinszint csökkentésében.

Forrás: