Október 23. – Országszerte tartanak megemlékezéseket

Országszerte tartanak központi és kisebb ünnepi rendezvényeket az 1956-os forradalom 57. évfordulója alkalmából. Október 23-án a Civil Összefogás Fórum az idén is megrendezi a Békemenetet, emellett a fővárosban több párt tart külön vagy közös megemlékezést, megmozdulást.

Az állami rendezvények hétfő este a Műegyetemnél kezdődtek.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Örökség Intézete ünnepi megemlékezésén beszédet mondott Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Boross Péter volt miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke.

A Műegyetemnél kedd délután csendes gyertyagyújtással folytatódnak a megemlékezések. Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára mond majd beszédet. Délután fél 5-kor a Műegyetemtől elindul a Rákóczi Szövetség fáklyás felvonulása a Clark Ádám téren át a Bem József térig.

október-23

Szintén az ünnepi programok részeként kedd este, Liszt Ferenc születésének 202. évfordulóján megnyílik a megújult Zeneakadémia.

Október 23-án, szerdán reggel a budapesti Hősök terén katonai tiszteletadás mellett felvonja a nemzeti lobogót a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegysége. A rendezvényen részt vesz Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke és Orosz Zoltán, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese.

A központi ünnepségek délután 3-kor a Terror Háza Múzeumnál, a Hősök falánál ünnepélyes gyertyagyújtással folytatódnak, majd 4-kor a Hősök terén Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet. Oda várja az ünneplőket a Fidesz, és oda vonul a Békemenet is.

A fővárosban délelőtt a Széna téri emlékműnél Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Láng Zsolt (Fidesz-KDNP) II. kerületi polgármester mond ünnepi beszédet. A VIII. kerületi Corvin közben Kocsis Máté (Fidesz), a kerület polgármester szólal fel, majd felavatja az 1956-os forradalom golyónyomainak emléket állító táblát is.

A XXI. kerületben Wittner Mária (Fidesz) országgyűlési képviselő, Csepel díszpolgára, 1956-os halálraítélt a Weiss Manfréd szakközépiskolában mond beszédet.
A Magyar Írószövetség székházában megrendezendő ünnepségen Halász János kultúráért felelős államtitkár mond beszédet.

A Szolidaritás Mozgalom délben várja szimpatizánsait a Széchenyi István térre, onnan indulnak a Műegyetem elé, ahol délután 2-kor kezdődik több párt és szervezet közös ellenzéki demonstrációja. Itt beszéded mond mások mellett Mesterházy Attila, az MSZP, Bajnai Gordon, az Együtt-PM és Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció vezetője.
Az LMP a Rákoskeresztúri Köztemető 301-es parcellájánál tartja ünnepi megemlékezését, Schiffer András, a párt társelnöke mond beszédet.

A Jobbik fél 2-re hirdetett találkozót a Vidékfejlesztési Minisztérium elé, s innen vonulnak majd át a Deák térre. A kormány károsultak nagygyűlésének nevezett rendezvényükön felszólal többek között Vona Gábor, a párt elnöke.

Veszprém megyében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes több településen is ünnepi beszédet mond. A megyeszékhelyen este 6-kor kezdődő megemlékezésen és koszorúzáson pedig Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szólal fel.Bács-Kiskun megyében, Kecskeméten Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője tart ünnepi beszédet.

Vas megyében, Szombathelyen az országzászló felvonása után Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár, majd a települése esti ünnepi közgyűlése után Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester mond beszédet.
Somogy megyében, Kaposváron Nagy Imre mártír miniszterelnök szobránál tartanak ünnepi megemlékezést és koszorúzást.

Forrás: