Ki is mondta? – világhírű idézetek, amiket nem azok mondtak, akiket hittünk

Albert Einstein, Mark Twain, Audrey Hepburn, Oscar Wilde, Albert Camus, Marilyn Monroe, Mahatma Gandhi. Mi bennük a közös? Amikor motivációra, megerősítésre, vagy akár csak néhány kedves szóra vágysz, könnyen találhatsz az interneten tőlük egy híres idézetet.

Általában kételkedés nélkül fogadjuk el, hogy ezek a gondolatok honnan származnak. A napokban azt hittem, Nelson Mandela zseniális soraira akadtam egy oldalon – írja Andrea, a Lélekmozaikok oldal bloggere. Azonban hamar kiderült, hogy ez csak elsőre tűnt így. És az idézetek kavalkádjában ez még csak a jéghegy csúcsa!

Beleástam tehát kicsit magam a témába, és döbbenetes felfedezésre jutottam: Az interneten keringő számos híres idézetnél hibás a szerző megjelölése. Nézzünk 10 világhírű idézetet, amelyekkel már te is többször találkozhattál!

Albert Einstein

einstein

10. „Mindenki egy zseni. De ha egy halat az alapján ítélsz meg, hogy milyenek a képességei a fára mászáshoz, abban a hitben élheti le az egész életét, hogy hülye.” – Albert Einstein

Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ez a mondás Einsteintől származik. A mondás 2004-ben tűnt fel Matthew Kelly The Rhythm of Life: Living Every Day with Passion and Purpose című könyvében, aminek egyik fejezete így kezdődik: Albert Einstein írta: Mindenki egy zseni. De ha egy halat az alapján ítélsz meg, hogy milyenek a képességei a fára mászáshoz, abban a hitben élheti le az egész életét, hogy hülye. Mr. Kelly egyszerűen elfelejtett utánajárni, hogy valóban mondott-e ilyet Einstein.

 9. „Ne menj előttem, lehet, hogy nem tudlak követni. Ne gyere mögöttem, lehet, hogy nem tudlak vezetni. Gyere mellettem és légy a barátom.” – Albert Camus

Joel Calmettes, dokumentumfilm rendező és Camus szakértő szerint, aki ráadásul jó barátja Camus lányának, Catherine Camus-nak, Albert Camus munkái között sehol nem szerepel ez az idézet. A blog.quotesome.com szerzője szerint viszont a sorok megtalálhatóak egy zsidó gyermekdalban. Azonban biztos, hogy nem kamu idézetről van szó.

Marilyn Monroe

8. „A jól viselkedő nők ritkán írnak történelmet.” – Marilyn Monroe

Ezt a kijelentést tulajdonították már Monroe-n kívül Eleanor Rooseveltnek, de még Boleyn Annának is, azonban valójában a Harvard egyetem professzora, Laurel Thatcher Ulrich írta egy könyvében, ami azokról az erényes nőkről szólt, akik nem alkottak maradandót a történelemben. Ettől eltekintve ez a mondat még Monroe-nak is szép önigazolásként szolgált volna.

7. „Húsz év múlva sokkal jobban fogod sajnálni azokat a dolgokat, amiket nem tettél meg, mint azokat, amiket igen.” – Mark Twain

A quoteinvestigator.com szerint még a Barbara Schmidt által szerkesztett TwainQuotes.com sem tudta alátámasztani azt, hogy ez az idézet Mark Twain tollából származik. Az idézet 1990-ben a bestseller író H. Jackson Brown P.S. I Love You című könyvében jelent meg, amiben válogatott idézeteket írt le, amelyek édesanyjától származnak. A Carpe Diem idézetet ezért inkább Mrs. Brown-nak köszönjük!

6. „Houston, van egy kis problémánk.” – Ez a sokszor idézett sor valójában sosem hangzott el az Apollo 13 fedélzetén, csak a történetet feldolgozó filmnek vált egy kultikus mondatává. Nincs kétség, az Élet forgatókönyvét nem Hollywoodban írják.
Audrey Hepburn
5. „A vonzó ajkak érdekében mondj kedves szavakat. A kedves szemekért keresd a jót az emberekben. A karcsú alakért oszd meg ételed az éhezőkkel. A szép hajért hagyd a gyermeknek, hogy ujjaival végigsimítsa naponta. A lelki egyensúlyért sétálj azzal a tudattal, hogy sohasem vagy egyedül.” – Audrey Hepburn
A közhiedelemmel ellentétben ezeket nem az Oscar-díjas színésznő, hanem egy amerikai humorista, Sam Levenson mondta. Audrey Hepburn az egyik kedvenc idézetének tartotta, de ő is csak idézte kortársától. Miss Hepburn ajánlása azért még mindig sokat számít!
4. „Légy önmagad. Mindenki más már foglalt.” – Oscar Wilde
Oscar Wilde életművében sehol nincs forrása ennek az idézetnek. Valószínűsíthetően ez egy rövid, velős összefoglalása mindazoknak az elveknek, amit ő egyébként életében képviselt. 2007-ig ezt ismeretlen szerző általi idézetnek tartották, azonban egy London Timesban megjelent cikknek köszönhetően kezdték el Oscar Wilde-nak tulajdonítani. Csak ne adjuk el a lelkünket, mint Dorian Gray.
3. „Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság, bár az elsőben nem vagyok egészen biztos.” – Albert Einstein
A híres Einstein idézet először a pszichiáter Frederick S. Perls könyvében tűnt fel az 1940-es években. Perls kezdetben az idézetet egy híres csillagásznak tulajdonította, majd később kötötte Einstein nevéhez, a szavakat is megváltoztatva. Nem biztos, hogy Perls hiteles forrása lehet az idézetnek, a Higgs Bozon elméletnek köszönhetően pedig még az idézet valóságtartalma is megkérdőjelezhető. Vagy ez is csak relatív?
Mahatma Gandhi
2. „Te magad légy a változás, amit a világban látni akarsz.” – Mahatma Gandhi
Ez az egyik leghíresebb idézet, amit Gandhinak tulajdonítanak. Tele van vele a közösségi média, sőt az is lehet, hogy pont ez a kedvenc idézeted. A New York Times kutatása szerint azonban nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a szavak ebben a formában valóban Gandhitól származnak. Helyette van egy jóval hosszabb idézet, ami viszont biztos, hogy Gandhi nevéhez köthető:
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat, a tendenciák is megváltoznak a világban. Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét, úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása. Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”
1.„A legnagyobb félelmünk nem az, hogy alkalmatlanok vagyunk. A legnagyobb félelmünk az, hogy túlon-túl erősek vagyunk. A fényességünk, nem pedig a sötétségünk az, ami leginkább megrémít minket. Azt kérdezzük magunktól, hogy ki vagyok, aki briliáns, isteni, tehetséges, nagyszerű? Valójában ki az, aki nem te vagy? Isten gyermeke vagy. Ha lekicsinyled magad, az nem szolgálja a világot. A megvilágosodásnak semmi köze ahhoz, ha lekicsinyíted magad, csak azért, hogy mások ne érezzék kényelmetlenül magukat körülötted. Mindannyiunknak ragyognia kellene, úgy ahogy a gyermekek teszik. Azért születtünk meg, hogy kinyilvánítsuk Isten dicsőségét, amely bennünk van. Nemcsak néhányunkban, mindannyiunkban. És ahogy hagyjuk saját fényünket felragyogni, akaratlanul is hozzájárulunk ahhoz, hogy mások is ezt tegyék. Ahogy megszabadulunk saját félelmeinktől, a jelenlétünk önkéntelenül felszabadítja a többieket.” – Nelson Mandela
Habár nagyon sok forrás szerint ezeket a felemelő mondatokat Nelson Mandela mondta el 1994-ben egyik, az ENSZ-ben tartott beszédében, az eredeti szöveg Marianne Williamson A Return To Love: Reflections on the Principles of A Course in Miracles (Visszatérés a szeretethez: gondolatok a csodákhoz vezető út elveiről) című könyvéből származik. A könyv alapján a sorok később a Coach Carter című filmben is feltűntek.
 Ábrahám-Hörömpő Andrea – Pozitív Nap

Forrás: