Apró ötletekkel sok maradhat a zsebünkben! – 1. rész

Takarékoskodjon… – a pénzzel! A 2008-as válság közvetlen hatása már elmúlt, ám a járulékos hatásokat sokan még mindig érzik a bőrükön.

A pénzhez sajátságos módon állunk mi, magyarok: tabunak tekintjük, olyasvalaminek, amit rejtegetni kell, és nem szabad beszélni róla. Márpedig ezért igen súlyos árat fizettünk az elmúlt években: a téma tabu-jellegéből fakadóan senki nem mondta el, mire kell figyelni a pénzzel kapcsolatban, hogyan kell kezelni, és főleg hogyan kell rávenni, hogy minket szolgáljon, ne pedig mi váljunk a szolgájává.

„Eső után köpönyeg” – mondhatják most sokan, de talán pár ötlet még mindig hasznos lehet, hogy ne kerüljünk még egyszer ilyen helyzetbe.

A legtöbben ma már bankszámlára kapjuk a fizetésünket, de nem mindegy, melyik banknál vezetjük a számlát. Gondolja végig, mit szokott leggyakrabban csinálni: ha sok átutalása van, akkor olyan bankot és számlatípust válasszon, ahol ennek alacsony a költsége, ha kártyás fizetés helyett szereti inkább készpénzben felvenni a fizetőeszközt, akkor a felvételdíjat nézze meg, mennyire alacsony, ha pedig szereti online intézni a bankügyeit, keresse meg, hol a legolcsóbb ez a rész. Az sem elhanyagolható szempont, mennyibe kerül a számlavezetés havidíja és ha esetleg ingyenes szolgáltatást kínál a bank, az milyen feltételek esetén érvényes. A hitelkártyát pedig felejtse el (figyelem: nem azonos a bankkártyával!), mert bár lehet, hogy jó dolog előre elkölteni a jövő héten érkező fizetést, ám azt utána kamatostól kell visszaadni a banknak.

pénzügy

Spórolhat úgy is, ha a rendszeres fizetnivalókat nem átutalással (amikor ön indítja a tranzakciót és fizeti a díjat), hanem csoportos beszedési megbízással (amikor a címzett emeli le az összeget és ő fizeti a díjat) rendezi. Ha tart a visszaélésektől, határozzon meg limitet, de hitelnél mindig úgy határozza meg az összeget, hogy egy esetleges árfolyam-ingadozás esetén ne utasítsa vissza a bankja a kérelmet, ez ugyanis a hitelezőnél fizetési elmaradásként jelentkezik, a következő hónapban pedig már a két havi elmaradáshoz végképp nem jutnak hozzá és akaratunkon kívül adóslistára kerülhetünk.

A bolti vásárlásnál jó ötlet, ha elhatározza: csak annyit vásárol, amennyit készpénzben ki tud fizetni. Így biztosan nem költi el a fizetés másnapján a havi keresetét, ez jó kontroll lehet. Apró trükk, hogy vásárolni mindig jóllakottan menjen, így nem tesz olyan – felesleges – dolgokat a kosarába, amiket éhesen egymás után pakolna be. Hatékony az is, ha otthon összeírja, mire van szüksége és aztán ragaszkodjon is ehhez a listához. Egyszerűnek tűnik? Pedig eleinte nehéz lesz megállni és semmi mást nem venni, mint ami a listán van!

A nagyobb, vagy előre látható rendszeres kiadásokat rendszerezheti borítékban, így ha tudja, hogy hó végén a gyereknek be kell fizetni a tábori díjat, akkor nem fogja két héttel korábban elkölteni valami hirtelen támadt ötlet alapján egy „kihagyhatatlan” ajánlatra.
Figyelje az újságokban megjelenő akciókat, és ha épp kifogyóban van otthon a liszt vagy az olaj, de két nap múlva akciósan kapható valahol, akkor ma ne vásároljon belőle nagyobb készletet, érdemes még azt a pár napot kivárni!
A kiadásokat pedig jó, ha egy táblázatban vezeti, így gyorsan kiderülhet az, amin most még csak értetlenül töpreng: hova fogy el annyi pénz?

Forrás: