9 ok, ami miatt zavaros lehet a vizelet

Meglehetősen ijesztő lehet, ha felfedezzük, hogy a vizeletünk zavarossá vált, sokan azonnal nemi betegségekre és veseproblémákra gyanakodnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint ezek valóban lehetséges okok, de a kivizsgálás során számos más problémára is fény derülhet.

Mi minden miatt lehet zavaros a vizelet?

  • Dehidráció

Ha nem iszunk eleget, az számos más tünet mellett okozhat sötétebb, zavaros vizeletet is. 
Mi a megoldás?
Egyrészt tudatosan kell figyelnünk az ivásra és a magas víztartalmú ételek, levesek, gyümölcsök, zöldségek fogyasztására. Komoly kiszáradás esetén szükség lehet orvosi segítségre is.

  • Táplálkozás

Az Amerikai Nemzeti Vese Alapítvány szerint a fehérjében gazdag ételek, mint a húsok, a babfélék, a tejtermékek magas foszfortartalma okozhatja a vizelet opálossá válását a kicsapódott foszfátkristályok miatt.
Mi a megoldás?
Ha más zavaró tünet is jelentkezik, vagy jelen van valamiféle alapbetegség, a negatív urológiai eredmények birtokában érdemes dietetikus segítségét kérni az optimális, személyre szabott étrend kialakításában.

  • Hólyaghurut

Húgyúti fertőzés miatt is lehet zavaros a vizelet.

Ez az a betegség, amit sokan felfázásnak hívnak, holott a húgyúti fertőzést (vagy cisztitiszt, hólyaghurutot) baktériumok okozzák. Ezek ugyan normálisan is jelen vannak a vastagbélben, de a húgyutakba kerülve és elszaporodva már kórokozókká válhatnak. A betegség egyik tünete a zavaros vizelet lehet, természetesen a fájdalom mellett – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
Mi a megoldás?
A bőséges folyadékfogyasztás húgyúti fertőzés esetén is elengedhetetlen, de orvosi elrendelés alapján szükség lehet fájdalomcsillapítókra, antibiotikumra is.

  • A vesét érintő fertőzés

A vese fertőzéses megbetegedésének sok esetben éppen a húgyúti fertőzés a kiindulópontja, különösen, ha nem kerül sor hatékony kezelésre. A vesefertőzés lázzal, hányingerrel, hányással, fájdalommal és zavaros, sötét, rossz szagú, esetleg véres vizelettel jelentkezik.
Mi a megoldás?
Nem érdemes házi gyógymódokkal kísérletezni, a vesebetegségek orvosi kezelést igényelnek, akut tünetek esetén mielőbbi ellátással.

  • Nemi betegségek

Egyes szexuális úton terjedő fertőzések okozhatnak zavaros vizeletet, ezek közé tartozik a gonorrhea és a chlamydia. Ha tehát viszketés, a genitáliák fájdalma jelentkezik, égő érzés mutatkozik vizelés vagy szexuális együttlét után, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, a megelőzés egyik legfontosabb eszköze pedig az óvszerhasználat.
Mi a megoldás?
Kizárólag az orvosi kezelés jelenthet megoldást, esetenként antibiotikummal.

  • Hüvelygyulladás

A vírusok, gombák, egyes nemi szervekkel érintkező anyagok okozta vulvovaginitis érintheti a hüvelyt és/vagy a külső nemi szerveket is, és  viszketést, folyást, megváltozott vizeletet, esetleg fájdalmat okozhat.
Mi a megoldás?
Az első lépés a kórokozó beazonosítása, amely után célzott kezeléssel meg lehet szabadulni a tünetektől.

  • Prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás is okozhat zavaros vizeletet.

 

A prostatitis nem csak gyakori vizelési ingerrel, de fájdalmas vizeléssel, alhasi, medencetáji, genitális fájdalommal jelentkezhet, és a zavarosság mellett vér megjelenését is okozhatja a vizeletben.
Mit lehet tenni?
prosztatagyulladás egyes esetekben magától is elmúlik, de súlyos akut panaszok vagy krónikussá váló gyulladás esetén mindenképpen fontos az urológiai ellátás.

  • Vesekő

A kisebb vesekövek gyakran észrevétlenül távoznak a veséből a vizelettel, de a nagyobbak megakadva a húgyvezetékben fertőzést okozhatnak – ennek jele lehet többek közt a zavaros vizelet és a komoly deréktáji fájdalom.
Mit lehet tenni? 
Minden a kövek számától, méretétől és elhelyezkedésétől függ. Enyhébb esetekben a bőséges folyadékfogyasztás is meghozhatja az eredményt, súlyos esetben műtét is szükséges lehet.

  • Cukorbetegség

Diabétesz esetén a szervezet a vizeleten keresztül is próbál megszabadulni a fölösleges cukortól, ezért kell felfigyelni a gyakori vizelésre, a fogyásra, az állandó szomjúságérzetre. Kezelés nélkül pedig a cukorbetegség veseelégtelenséghez is vezethet.
Mi a megoldás?
Sokszor már a diabetológiai ellátás is megoldja a vizeléssel, vesével kapcsolatos gondokat, de ha mégsem, urológushoz kell fordulni.

Forrás: https://napidoktor.hu/index