Megszívatták Szócska Miklóst

Váratlan helyzetbe hozták az egészségügyi államtitkárt egy sajtókonferencián szerdán délelőtt. A nemdohányzók védelméről szóló tájékoztatót megelőzően az előadására várakozó újságírók előtt váratlanul arra kérték, hogy fújjon bele egy tüdőtisztaságot mérő műszerbe.

Az államtitkár némi szakmai instrukciót követőn egy nagyot fújt, és a műszer  jelezte: az államtitkár tüdeje rendben. Nem úgy annak a több  évtizede dohányzó hölgynek, aki évek óta hiába próbál megszabadulni káros szenvedélyétől, az nem sikerül neki. A hatvan év körül beteg tüdejét 120 évesnek jelezte a készülék.

Ezzel az előjátékkal indult a nemdohányzók védelméről szóló törvény bevezetéséről és megvalósításáról szóló szimpózium a Magyar Újságírók Szövetségének a  székházában. Az államtitkár személyes sikerének nevezte a törvény megalkotását, és úgy gondolja: a magyar népegészségügy jelentős eredménye lesz, ha az egyébként szigorú előírásokat és kötelezettségeket be is lehet tartatni. A kemény megszorítások természetesen nem a dohányzók ellen, hanem valamennyiünk érdekében születtek.

Magyarországon ma 19 percenként hal meg ember dohányzáshoz köthető betegségben, évente közel harmincezren vesztik életüket a világ egyik legnépszerűbb élvezeti cikke használatának a következtében. A szakemberek szerint a megelőzési programokat a lehető legkorábban kell kezdeni, amikor a dohányzásra ösztönző negatív hatások megérinthetik a gyermekeket, és befolyásolhatják magatartásukat.

b3gq7lji3

A már működő és tervezett prevenciós programok között kiemelt figyelem irányul majd a dohányzásról leszokás támogatására. Honlapok, telefonszámok, szakmai intézetek és szervezetek nyújtanak segítséget mindazoknak, akik a programban részt kívánnak venni. Reméljük, hogy a dohányosok köréből is tömegesen vállalkoznak majd a leszokásra. Igaz, a segítő programok mellett szigorú szankciók is kötelezik majd az érintetteket a szabályok betartására.

Az anyagi büntetés példátlan arányú, a több tízezer forinttól milliós nagyságú lesz majd, és hivatalos szakemberek és önkéntesek fogják ellenőrizni a törvények betartását. A törvény sikere nyilvánvalóan az egészséges életmód sikere is lesz, miközben nem kevés hatása várható az államháztartásra. Ugyanis a jövedéki adó egyharmada ez idáig a dohánytermékekhez volt kapcsolható, ha azonban jelentősen csökken a dohányzók száma, az a bevételek csökkenését fogja jelenteni.

Vagy pedig a csempészet felvirágzását erősíteni, ugyanis a nemzetközi tapasztalatok szerint erre is fel kell készülni. Mértékadó becslések szerint a csempészet Magyarországon is ipari méretekben szervezett, tranzitországként ez idáig is kiemelkedő szerep jutott  a nemzetközi cigarettacsempészetben. A sikeres nemdohányzó-kampány esetén tehát a vám- és bűnüldöző szervezeteknek még több munkájuk lesz. Mint látjuk, a nemzetközi összehasonlításban is szigorú törvénynek nemcsak közegészségügyi, hanem jelentős nemzetgazdasági következményei is várhatóak. Információ: Napidoktor.hu

Forrás: