A kórházak legfontosabb feladata a koronavírus terjedésének megelőzése

A magyar kórházak aktuálisan legfontosabb feladata a koronavírus terjedésének megelőzése, ezért az egészségügyi ágazaton belül szigorú intézkedések bevezetésére van szükség – közölte a Magyar Kórházszövetség (MKSZ).

Közleményében a szervezet kiemeli, hogy az elkövetkezendő időszak az egészségügyben dolgozóktól a megszokottnál is nagyobb erőfeszítést igényel. Az MKSZ minden segítséget és támogatást megad tagkórházai részére, hogy betegségmegelőzési és betegellátási feladataikat minél hatékonyabban el tudják látni. Emellett igyekszik lehetőséget teremteni az intézmények közötti együttműködés hatékonyságának növelésére a feladatok újraosztása során.

A szervezet egyúttal felhívja mindenki figyelmét a saját és szerettei egészsége védelmében a betegségmegelőzést támogató higiénés szabályokra, és arra, hogy tartsák be a kórházakban bevezetett látogatási tilalmat, illetve vegyék figyelembe az egészségügyi intézmények igénybevételére vonatkozó ajánlásokat.

A házi karantén szabályainak betartását a rendőrség ellenőrzi

A hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását a rendőrség ellenőrzi, az abban élők ellátásáról pedig a település polgármestere gondoskodik – közölték a koronavirus.gov.hu kormányzati oldalon csütörtökön.

Az új koronavírus-fertőzés miatt meghozott rendkívüli kormányintézkedések részleteit ismertető írás szerint a hatóság nemcsak kórházi karanténra, hanem hatósági házi karanténra is kijelölhet potenciális fertőzötteket.

Azok a magyar állampolgárok is hatósági házi karanténba kerülnek, akik Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkeznek az ország területére, akkor is, ha tünetmentesek. Ők a Magyarországra való belépés során, egészségügyi vizsgálaton esnek át, amely eltűrésére kötelesek. Akiknél a vizsgálat az új koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, azokat karanténban (például kórházi karanténban) helyezik el.

Akiknél azonban nem merül fel a vizsgálat során fertőzés gyanúja, kötelesek 14 napra lakóhelyükön vagy tartózkodási helyükön hatósági házi karanténnak alávetni magukat. E személyeket a járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi, a hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását pedig a rendőrség ellenőrzi.

A házi karanténban tartózkodók ellátásáról való gondoskodás a települési önkormányzat polgármesterének feladata. Azok a magyar állampolgárok, akiknél az alapos orvosi vizsgálat során az új koronavírus-fertőzés gyanúja nem merül fel, de nem rendelkeznek Magyarországon lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel, a hatóság előírásainak megfelelően elhagyják Magyarország területét vagy a kijelölt karanténban kerülnek elhelyezésre.

Napokon belül elköltözik a belgyógyászati klinika a Kútvölgyiből

A tervezettnél korábban, már március közepén elköltözik a Kútvölgyiből a Semmelweis Egyetem (SE) III. számú belgyógyászati klinikája.

Az SE honlapján olvasható közlemény szerint az előrehozott költözés oka, hogy a Szent János-kórház Kútvölgyi úti telephelyét járványügyi célra jelölte ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

A Kútvölgyi tömbben működő III. számú belgyógyászati klinika az egyetem úgynevezett belső klinikai tömbjébe (a VIII. kerületi Szentkirályi utcától a nagykörút felé eső terület) költözik át. A költözés alatt a biztonságos és folyamatos fekvőbeteg-ellátást az egyetem más klinikáinak bevonásával biztosítják.

A járóbeteg-rendelés március 12. és 18. között szünetel a III. sz. belgyógyászati klinikán, erről minden érintett beteg telefonos üzenetet is kap. A kemoterápiás kezelések azonban ez idő alatt is folyamatosak lesznek a belső klinikai tömb területén.

Fotó: 123rf.com

A klinika ellátási területéhez tartozó sürgősségi belgyógyászati eseteket március 10-étől az egyetem sürgősségi betegellátó osztálya fogadja az Üllői út 78./A szám alatt. A járóbeteg-szakrendelésre előjegyzetteknek legkésőbb március 17-étől az egyetem honlapján, a semmelweis.hu oldalon adnak tájékoztatást a járóbeteg-fogadás rendjéről, telefonon pedig az egyetem központi számán, a (06/1) 459-1500-on érdeklődhetnek hétfőtől. A III. számú belgyógyászati klinika az átköltözés után továbbra is változatlan kapacitással működik.

Már egy 2018. decemberi kormányhatározat rendelkezett a Semmelweis Egyetem klinikáinak áthelyezéséről a Kútvölgyi útról, és mostanra már csak a most költöző egység maradt ott.

Forrás: https://napidoktor.hu/index