Kíméljük a gerincünket!

Frontos időjárásnál több lesz a traumás beteg is, többnyire esések következtében, főleg combnyak, könyök és csukló töréssel – mondja Kissné Huszti Ágota, az Uzsoki Kórház gyógytornásza -, de egyébként is megterhelt életmódot élünk, ezért nem árt figyelni arra, hogy a mindennapjainkban hogyan hajolunk, emelünk, mozgunk.

Nem árt tudni, hogy, ha csak leülünk kényelmesen egy székre, akkor sokkal jobban terheljük a gerincünket, mintha állunk. Állásban 100 %-os, üléskor 140 %-os, ha lehajolunk 200 %-os, ha emelünk, akkor 240 %-os a gerinc terhelése. A fájdalom a hátban és a keresztcsontban érződik, a gerinc és a keresztcsont pontnál történő nyomás hatására.

bridging-physio-exercise5

Egészségünk védelmében nagyon fontos, hogy az ülőmunkában, a házimunkában és a vásárlásban tudatosan mozogjunk, figyeljünk arra, hogyan ülünk, állunk, cipekedünk.

A helyes állás a következő: picit húzzuk be a hasunkat, picit húzzuk hátra a vállunkat és picit szorítsuk össze a fenekünket, mindezzel „megtartjuk” a gerincünket.

A hátizmokat azzal tudjuk a legjobban erősíteni, ha kitoljuk a mellkasunkat, majd ellazítjuk, ezzel védjük a gerincünket is.

Ha hajolni kell, ne tegyük, csak guggoljunk! Egyet lépjünk előre, majd fél-guggolásban nyúljunk a kisebb tárgyakért. A nagyobb tárgyakért álljunk terpeszben, és úgy hajoljunk le.  Ágynemű tartót is guggolva emeljünk, de egyenes derékkal.

A porszívózásnál se hajoljunk, hanem kis támadó-állásban egyenes derékkal tegyük.

Vásárlásnál legyen elosztva mindkét kezünkben a súly, és főleg azok figyeljenek erre, akiknek gerincferdülésük vagy csontritkulásuk van.

Létrára ne felváltva lépjünk fel, hanem minden foknál tegyük egymás mellé a lábunkat és húzzuk be a hasunkat, ekkor sokkal stabilabb a törzs, mert kiegyenesedik, s ezzel megtartjuk magunkat.

physiotherapy

Üléskor ne üljünk nagyon mélyre, mert nehéz onnan felállni. A sok ülés nem tesz jót a gerincnek, ezért, ha ülő munkát végzünk, óránként álljunk fel, mert a sok üléstől kiszakadhat a porckorong, amit csak műtéttel lehet meggyógyítani.

A lumbágó, egy általános kifejezés, amibe minden derékbetegséget be tudunk tenni. Ez derékfájdalom, amiben a gerinc melletti izmok befeszülnek, ebből porckorong és ízületi probléma keletkezik. Nagyon fájdalmas, gyógyszerekkel, különböző, hosszan tartó kezelésekkel és infúzióval lehet gyógyítani.

A legtöbb otthoni baleset, takarítás közben, kapálásból, a kertből való virághordásból, a gyümölcs-szedésből, a létrára mászásból következik be, de vásárlás alkalmával is előfordulnak balesetek. Egy rossz mozdulatnál kiszakad a porckorong, befeszül az izom, és megtörténik a baj, amely nagyon fájdalmas és hosszú ideig tartó gyógyulással jár.

Testünket minden nap mozgassuk meg. Reggel, felkelésnél a következőképpen indítsuk be a csontjainkat:

Felülről lefelé haladjunk. Először mindig nyújtózzunk nyakkal, aztán biccentünk jobbra-balra.  Majd álljunk kis terpeszbe, a karokat lazán lógassuk, nyújtózzunk a fejünkkel felfelé, a két karral lefelé – ilyenkor az ízületi réseket megnyújtjuk -, majd lazítunk, s ezzel előkészítettük a gerincünket. Utána hátratoljuk a két kart, kitoljuk a mellkast, majd ellazítunk. A stressz izom-lazításra jó módszer, ha terpeszben állunk, kezünkkel megtámasztjuk a derekunkat és kis hastánc-mozgatást végzünk mindkét irányban.

Ha a fenti mozgásokat begyakoroljuk, egy idő után már automatikusan helyes tartással fogunk működni – zárja tanácsait a gyógytornász, aki egyben mindenki számára ajánlatos, bármikor megkezdhető mozgás-programot is kidolgozott.

fichair

Torna széken

Kiindulás: Egyenes háttal ülünk egy széken, hátunk nem ér a háttámlához, csak ha pihenünk. Két láb stabilan a földön van, két kar törzs mellett lóg kényelmesen.

  1. Fejet előre-, majd hátrabiccentjük.
  2. Fejet jobb oldalra biccentjük, majd balra.
  3. Felhúzzuk mindkét vállat, és leengedjük.
  4. Hátrahúzzuk mindkét vállat, kitoljuk a mellkast, majd előrehúzzuk, és a hátat domborítjuk.
  5. Körzünk a vállakkal előre és hátra is.
  6. Megfeszítjük a hasat és a feneket, majd lazítunk
  7. Mindkét lábfejet sarokra állítjuk, majd lábujjhegyre.
  8. Jobb lábat előrecsúsztatjuk a talajon, közben a bal lábat pedig hátra, a szék alá. Cserélgetjük a két láb helyzetét.
  9. Terpeszbe csúsztatjuk mindkét lábat, majd zárjuk össze.
  10. Beteszünk egy párnát vagy egy labdát a két láb közé és összeszorítjuk a két térddel.
  11. Vállra tesszük a két kezünket, majd kinyújtjuk lefelé.
  12. Vállon marad a két kéz, és a két könyököt emeljük oldalon keresztül majdnem a fül mellé, vissza le.
  13. Vállon a két kéz, de most elölről emeljük a két könyököt a fül mellé, majd hátrahúzzuk a két könyököt és zárjuk a lapockákat.
  14. Vállon a két kéz, innen kinyújtjuk oldalra mindkettőt, majd vissza vállra.
  15. Vállon a két kéz, és felnyújtjuk a plafon felé.
  16. Jobb lábat nyújtjuk előre, majd a bal lábat.
  17. Jobb lábbal kilépünk oldalra, majd vissza és utána a ballal is megcsináljuk ugyanezt.
  18. Kinyújtjuk a jobb lábat a levegőbe, megtartjuk és integetünk lábfejjel. Majd bal láb.
  19. Egyszerre nyújtjuk ki mindkét lábat a levegőbe.
  20. Egyszerre megemeljük mindkét lábat.
  21. Csípőre tesszük a kezeket és fordulunk jobb oldalra és bal kart kinyújtjuk a levegőbe, majd fordulunk és cseréljük a két kart.
  22. Csípőn a két kéz, jobb kézzel megnyújtózunk felfelé, majd cserélünk.
  23. Két kéz a két lábon, emeljük csuklóból a két kezet.
  24. Nyitjuk az ujjakat, majd zárjuk.
  25. Ökölbe szorítjuk a két kezet, majd kinyújtjuk az ujjakat.
  26. Mindkét kéz tenyérrel lefelé van a lábakon, és megfordítjuk kézhátra, és vissza tenyérre. Ezt próbáljuk meg minél gyorsabban.

 Szerző: Szigethy Emma

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.