Hátha, csak nátha

Tüsszentettél?.. Jobbulást.. Lehet, hogy nátha?.. Reménykedjünk, hogy csak az.

A ?vénasszonyok nyara? idején hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy a nappali kellemes meleg ellenére esténként bizony egyre hűvösebb az idő. Sokszor csak egy kardigán hiánya okozza a megfázást, amelyből ? mivel betegség idején gyengébb az immunrendszer ? még egy jó kis influenza is lehet.

7582
Az alapvető különbség a megfázás és az influenza között, hogy a megfázást többnyire baktérium, az influenzát vírus okozza. Ennek megfelelően a gyógyításuk is másképp történik. (Persze előfordulhat, hogy a megfázás is vírus eredménye. Az orrfolyás és a felszakadó köhögés bakteriális fertőzésre utal, ha viszont nincs orrfolyás, és a köhögés is száraz, vírusra kell gyanakodni.) Óriási tévhit, hogy antibiotikumot kell szedni, mert az mindent elpusztít! Az antibiotikum készítmények csak a bakteriális betegségek ellen hatásosak: ha már elkaptuk az influenzát, mit sem érnek. Épp ezért, ha az otthoni kezelés (citromos tea, kamillás inhalálás) hatására nem javul az általunk ?csak egy kis nátha!? címen diagnosztizált betegség, forduljunk orvoshoz!

759
Az influenza az első három napon tünetmentes, de már fertőző. Ha valaki lázas, rázza a hideg, fájdalmat érez a végtagok izmaiban, és rossz a közérzete, valószínűleg néhány napja már elkapta az influenzát.

Sokan csodálkoznak, hogy miért lettek influenzásak, pedig mindig az időjárásnak megfelelően öltözködtek. Nos, az influenza cseppfertőzéssel (köhögéssel, tüsszentéssel) terjed, tehát aki emberek között tartózkodik, járvány idején nagy eséllyel lesz influenzás maga is. A legveszélyeztetebbek a 10 év alatti gyerekek, a daganatos betegek, és azok, akiknek gyenge az immunrendszere.

Mi hát a megoldás? A legfontosabb dolog a megelőzés. Az őszi hónapokban együnk sok C-vitamint tartalmazó gyümölcsöt, zöldséget, mozogjunk sokat a szabad levegőn, használjunk zsebkendőt, és járvány idején próbáljuk meg elkerülni a zsúfolt bevásárlóközpontokat.

Forrás: