Gyermekkori oltás miatt autizmus?

Lehetséges, hogy bizonyos védőoltások hatással vannak az autizmus kialakulására.

Ellentmondásokkal átitatott téma, amely miatt egyre több szülő dönt úgy, nem adatja be a védőoltást. A vakcinák legyengített korokozókat tartalmaznak, melyeket rendszeresen adnak be a fiataloknak, hogy védettséget szerezzenek a súlyos betegségekkel szemben.  Amerikai kutatók viszont aggasztó összefüggéseket fedeztek fel egyes beadott oltóanyag és a kifejlődő autizmus, illetve más rendellenességek között. Véleményük szerint a szervezetbe juttatott vakcinában lévő konzerválóanyag veszélyes, mivel ezek szerepet játszanak a betegségek kialakulásában.

Thimerosal a védőoltásban

A más néven tiomerzálnak nevezett higanyvegyület 1930-tól kezdve alkalmazott konzerválóanyag a különböző gyógyszerekben és oltásokban egyaránt. Használata megakadályozza a gombák és baktériumok elszaporodását. Viszont a szervezetbe juttatott higany mennyisége, amennyiben meghaladja az egészségügyi határértéket, idegrendszeri fejlődési zavart okoz – állítják a kutatók. Ebből adódóan megnő a kockázata a hiperaktivitás, autizmus és szívbetegségek kialakulásának.

shutterstock_261704952

A reakció

Erre alapozva számos kutatást és járványtani vizsgálatot rendeletek el az Egyesült Államokban és Európában, hogy kiderítsék, valóban lehetségeses -e ez a fajta összefüggés a gyermekkorban beadott védőoltás és betegségek kifejlődése között. A kutatatási eredmények rendkívül ellentmondásosak.

Miért veszélyes a higany?

Minél fiatalabb testbe kerül higanyt tartalmazó anyag, annál kevésbé képes azt a szervezet kiválasztani. Ehhez ugyanis epére van szükség, ami a csecsemők testében még nem termelődik.  A higany fokozatos felhalmozódása pedig károsodásokhoz vezet. Többek között kihat a mozgás- és magatartásbeli, illetve a neurológiai funkciókra is.

Valójában ez egy sejtméreg, ami akárcsak más nehézfémek, csak nagyon hosszú idő elteltével, vagy egyáltalán nem ürül ki a szervezetből. Még nagyobb probléma, hogy a kisbabáknál még nem alakul ki a vér-agy gát, így a higany az agysejtekbe és az idegsejtekbe jutva raktározódik, és fejlődési rendellenességeket okozhat.

shutterstock_494019191

A valódi kérdés tehát az, hogy mennyi higany kerül a csecsemők testébe az oltásokon keresztül és mekkora az esélye annak, hogy ezek betegségek kialakulását okozhatják. Folyamatosan kutatják, és számos tanulmány jelenik meg ebben a kérdéskörben, de egyértelmű állásfoglalással nem találkozunk.

Mi a teendő?

Természetesen ezekkel a tényekkel a szakemberek is tisztában vannak. Éppen ezért pontosan meg van határozva, hogy mely védőoltás mikortól adható be, illetve milyen sorrendben kövessék azok egymást. Ebből adódóan a szervezet képes lesz kiválasztani a higanyt.

Megoszlanak a vélemények

Az aggódó szülőket, illetve számos szakembert továbbra sem nyugtatnak meg ezek az intézkedések. Nyilvánvalóan a szülő számára az a legfontosabb, hogy a gyermeke egészséges legyen és ehhez minden tőle telhetőt biztosítani tudjon. Így nem kérdés, hogy a súlyos betegségekkel szemben be akarja adatni a védőoltást. Viszont könnyen elbizonytalanodni az időközben felszínre került újabb információk miatt.

Forrás: