Ez a 7 dolog okozhatja a fül vérzését

Hétköznapi okok, egy kisebb sérülés is okozhatja, de súlyos betegségeket, akár daganatot is jelezhet, ha a fülből véres váladék távozik.

A főbb kiváltó okokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.

Felületes bőrsérülések

Fülbevaló is okozhatja, ha a fül bőre irritált vagy fertőzött, de gyakran a túl agresszív fültisztító pálcika használat közben keletkeznek apróbb sérülések a fülben. Ilyenkor a kisebb fájdalmon és vérzésen kívül rendszerint nincs más tünet. Mivel azonban a sérült bőrfelszínen a kórokozók könnyen bejutnak, ezért szövődményként akár hallójárat-gyulladás is kialakulhat. Ez különösen a közelgő nyári strandszezonban gyakori, ezért ilyenkor még inkább ügyelni kell az apróbb fülsérülések elkerülésére!

Fejsérülés és trauma

Balesetek, sportsérülések kapcsán is jelentkezhet és koponyaalapi törés tünete is lehet fülvérzés. Ilyen esetekben azonnal orvosi segítség indokolt!

Fülfertőzés

Gyermekeket és felnőtteket egyaránt érinthet a középső- és a külső fül fertőzése, melynek egyik tünete lehet a fülvérzés is. Ha láz, fejfájás, vörösség, duzzanat, fülfájás és halláscsökkenés is társul a fülvérzés mellé, akkor nagy valószínűséggel valamilyen kórokozó áll a tünetek hátterében, és fül-orr-gégész segítségére van szükség a kezeléshez.

Beszakadt dobhártya

A dobhártya a középső és a külső fület elválasztó vékony membrán, mely sérülés vagy fertőzés következtében is átszakadhat. Ezt jelezheti fülfájás, a fül csengése, szédülés és halláscsökkenés.

Barotrauma

Búvárkodás vagy repülés során gyakori, hogy a nyomásváltozás miatt a fül bedugul, enyhe fájdalom is jelentkezhet. Ez rendszerint rövid időn belül el is múlik és magától rendeződik. Egyéntől függően azonban okozhat súlyosabb panaszokat is, különösen, ha a nyomásváltozás nagyon hirtelen történik és felsőlégúti megbetegedés is áll a háttérben.  Ilyen esetben fülvérzés, fülcsengés, halláscsökkenés és szédülés is jelentkezhet.

Daganat a fülben

A fül területén kialakuló daganat az esetek többségében bőrrák formájában jelentkezik, a bőrdaganatok 5 százaléka alakul ki a fülön. A külső hallójáratban vagy a középfülben is kialakulhat rosszindulatú elváltozás, ez rendszerint krónikus fülgyulladásban szenvedőknél fordulhat elő. Daganatra utalhat a fülvérzés mellett a fülfájás, a duzzadt nyirokcsomók, a részleges arcbénulás és az ezekkel egyidejűleg jelentkező fejfájás.

Idegentest

Kisebb gyerekek a fülükbe rejthetnek apróbb játékdarabkákat, gyöngyszemeket, borsót, cukorkát is. A szülők gyakran csak arra figyelnek fel, hogy a gyermek hallása nem tökéletes, de megeshet, hogy csak a fülből távozó véres váladék kapcsán fordulnak orvoshoz. A fül-orr-gégész gyorsan és szakszerűen el tudja távolítani a fülbe szorult idegen tárgyat, ilyen esetben kérjük szakember segítségét és ne kísérletezzünk otthoni kezeléssel!

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.