„A vírus laborban keletkezett” – Koronavírus tévhitek és az igazság 2. rész

A nyájimmunitástól a meleg vízen át a negatív tesztig

Mióta csak tart a koronavírus-járvány, egyre-másra bukkannak fel a vele kapcsolatos tévhitek. Fontos tudni, mi az, ami ezek közül teljesen valótlan, s ezzel szemben mi az igazság.

Tény, hogy a koronavírus-járvány hatalmas csapásként nehezedett a világra 2019 végén, majd 2020 elején, s tart azóta is. Számos tévhit látott vele kapcsolatban napvilágot, amely azonban sem a szakemberek, sem az orvosok dolgát nem könnyíti meg.

8. Tévhit: a forró vizes fürdő képes leküzdeni a koronavírust.

Valóság: ezen mítosz mögött az állhat, hogy a magas hőmérséklet képes elpusztítani a koronavírust. Egy meleg vizes fürdő azonban, amelyben még éppen jól érezzük magunkat, nem lehet elég forró ahhoz, hogy ezt véghezvigye. A legjobb módszer a vírus elkapása ellen, ha alaposan megmossuk a kezünket, szappannal és meleg vízzel. Ez megszabadít a vírusoktól, amelyeket óvatlanul átvihetünk orrunkra, szánkra és szemünkre.

viz_folyadékpótlás

9. Tévhit: a só oldattal öblítés megállíthatja a koronavírus-fertőzést.

Valóság: nincs bizonyíték arra, hogy az orrunk sóoldattal történő kiöblítése megóvna a Covid-19-től.  Ez a mítosz abból a tanácsból alakulhatott ki, hogy alkalmazzunk sóoldatot az orrban megfázás kezelésekor, ám valójában nem állítja meg a fertőzéseket.

10. Tévhit: a Covid-19-vakcinák nem működnek a vírus új törzsei ellen.

Valóság: normális, hogy a vírusok idővel változnak. A tudósok többféle Covid-19 törzset találtak már szerte a világon, többek között az Egyesült Királyságban, Dél-Afrikában és Brazíliában. A jelek szerint könnyebben terjednek, ám jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy betegebbé tennék az embert vagy több halálesetet okoznának. A tudósok még vizsgálják, hogy ezen mutációk ellen működnek-e a koronavírus-vakcinák.

11. Tévhit: ha már voltam koronavírusos, immunis vagyok.

Valóság: a tudósok tanulmányoztak hasonló vírusokat, s véleményük szerint lehetséges többször elkapni a koronavírust. Arról még folynak a kutatások, hogyan fertőződhet meg újra az ember, milyen gyakran történik ez meg és kinek van rá nagyobb esélye. Tény azonban, hogy ha valaki már volt koronavírusos, fontos viselnie a maszkot nyilvános helyeken, távol maradnia a tömegtől, valamint betartania a higiéniai szabályokat.

12. Tévhit: allergia esetén nem kaphatom meg a Covid-19 vakcinát.

Valóság: ritka esetekben néhány embernél súlyos allergiás reakció (anafilaxia) léphet fel a koronavírus-oltással szemben. Ha allergiásak vagyunk az mRNS Covid-19 vakcina bármely összetevőjére, ne vegyük fel azt. Ám ha állat-, étel-, pollen vagy más típusú allergiánk van, beolthatjuk magunkat.

Fotó: 123rf.com

13. Tévhit: a kisméretű összejövetelek nem terjesztik a koronavírust.

Valóság: az idősotthonokban, börtönökben élők és egyéb, egymással szoros kapcsolatban álló nagy csoportok körében a legjelentősebb a betegség terjedése, de továbbra is veszélyforrást jelentenek a kisméretű összejövetelek is. Növeli a Covid-19 esélyét, ha olyan emberekkel találkozunk, akik nem a mi háztartásunkba tartoznak, nem tartják a távolságot, nem viselnek maszkot. Tartsuk észben, hogy egyes emberek úgy is terjeszthetik a fertőzést, hogy azt hiszik, nem betegek – pedig már azok, csak éppen egyelőre tünetmentesek.

14. Tévhit: a negatív koronavírus-teszt azt jelenti, hogy nem vagyok fertőzött.

Valóság: ha a teszünk negatív, az csupán annyit jelent, hogy nem voltunk betegek, amikor a mintát begyűjtötték. Van rá esély, hogy ha később tesztelnek, már pozitívak vagyunk és megbetegedtünk. A kutatók azt is felfedezték, hogy egyes tesztek hamis negatív eredményt mutatnak. Vagyis, ha a tesztünk negatív, attól még meg kell védenünk magunkat a vírussal szemben.

Koronavírus – Ilyen vírusokat hordozhatnak a denevérek szerte Ázsiában

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php