A szemem a hasamban

Érzékelésünk nem ad mindig pontos képet arról, mi történik körülöttünk a világban: túlságosan nagy hatással van rá az, ami bennünk történik.

A legújabb vizsgálatok szerint az éhes emberek könnyebben észreveszik és tisztábban látják az evéssel kapcsolatos szavakat, mint a jóllakottak. Egy, a Psychological Science című szaklapban megjelent cikk szerint ez a jelenség a korai, érzékelési szakaszban történik, mielőtt az agyunk megváltoztathatná a szemből érkező üzenetet.

A pszichológusok régóta tudják, hogy érzékeinkre nagy hatással van aktuális tudatállapotunk. A szegény gyerekek nagyobbnak látják a pénzérméket, az éhezők pedig világosabbnak érzékelik az ételekről készült képeket. Rémi Radel (Nice Sophia-Antipolis Egyetem) ennek a jelenségnek járt utána: arra volt kíváncsi, hogy a korai érzékelési szakaszban, vagy már a magasabb rendű agyi folyamatoknál áll be a változás.

A kutatásban 42 normál testsúlyú egészséges egyetemista vett részt. A vizsgálat napján az önkénteseket – akiknek mind éhgyomorra kellett érkezniük – két csoportra osztották. Az egyik csoport tagjai a kísérletet megelőzően elmehettek ebédelni, a másik csoportban lévők viszont éhen maradtak.

di%25C3%25A9ta17

A kísérlet során egy számítógép képernyőjét kellett figyelni, amin egymás után 80 szó jelent meg. Egy szó csupán a másodperc törtrészéig volt látható – ennyi idő, éppen hogy elég a tudatos érzékeléshez. A szavak negyede az étkezéssel és az ételekkel volt kapcsolatos. A résztvevőknek minden szó után el kellett dönteniük, hogy az adott szó mennyire volt látható, és hogy semleges, vagy élelmiszerekkel kapcsolatos szó volt-e.

Az éhes résztvevők minden esetben könnyebben észrevették az ételekkel kapcsolatos szavakat és tisztábban is látták azokat. Mivel a szavak túl rövid ideig jelentek meg ahhoz, hogy tudatosan el is tudják olvasni őket, ezért az önkéntesek csak az érzékelésükre hagyatkozhattak. "Ez a folyamat tehát egyáltalán nem tudatos" – magyarázta Radel. "Az emberek egész egyszerűen jobban észreveszik azt, amire szükségük van. Elképesztő, hogy már az érzékelésünk is segít kiválasztani azokat az információkat, amelyek segíthetnek megkönnyíteni az életünket."

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: