A fogak védelme

Sokak számára kellemetlen téma, ám újra és újra beszélni kell róla. Ez nem más, mint a fogak és a fogápolás.

Ha csak ennyiről lenne szó, talán nem is szoronganánk, mert ugye a fogmosás önmagában véve még nem egy kellemetlen érzés. Amíg minden rendben van a fogainkkal, addig csak mosolygunk az egészen. Ha viszont mi kerülünk abba a csúnya, fekete, lefelé-felfelé mozgó székbe és a mi szánk felé közeledik vészes gyorsasággal az a borzasztó hangú fúró, akkor már közel sem olyan vicces a helyzet. Mindezért pedig azok a huncut fognyűvő manók a felelősek! Vagy biztos, hogy csak őket lehet hibáztatni?

Érdemes mélyen magunkba nézni és bevallani, hogy bizony nagyon sokszor rajtunk is múlik az, hogy a manók a szánkba költöznek és elbújjanak az apró kis zugokba. Mert hát hová szeretnek ők betelepedni? Kizárólag az olyan fogakat szeretik, amiken lyukakat találnak, amiket a sok édesség, csoki és cukorka okozott, a nem megfelelő táplálkozás, vagy akár krónikus betegségek.. S ha a fogkefével nem sokat találkozunk, akkor egyenes úton haladunk afelé, hogy a kis alattomos fognyűvőket biztosítsuk lakhelyükről!4641No, de a cél nem az ijesztgetés, inkább az, hogy megtudjuk, mit kell tenni annak érdekében, hogy szépek és egészségesek maradjanak a fogaink!

Na, akkor kezdjük teljesen az elején!
Mikor kezdjük el a fogmosást? Abban a pillanatban, ahogy megjelennek az első tejfogak, rendszeresen mosni is kell őket!

Sokszor hallani, hogy legalább kétszer célszerű fogat mosni! Reggel, amikor felkelünk és lefekvés előtt. Ez azonban a minimum, a legjobb – már ha megtehetjük -, ha ebéd után is rászánjuk azt a két-három percet a fogaink tisztítására.

De vajon miért ennyire fontos ez? Miért szükséges a fogmosás? A válasz roppant egyszerű, ugyanis fogmosás után pár órával megkezdődik a foglepedék lerakódása. S hogy ez miért baj? Azért, mert ez a foglepedék a felelős a fogszuvasodásért és a fogíny megbetegedéséért is. Így tehát az a legjobb, ha ezt jó gyorsan megpróbáljuk elkerülni!

Az esti fogmosásnak például azért van különösen nagy jelentősége, mert a nyáltermelődés alvás közben bizony jelentősen csökken, így a száj öntisztulása is kisebb.

Ha érdekli, melyik a legjobb fogkefe, figyeljen jól!

A fogkefék osztályozása általában a sörték anyaga és keménysége alapján történik. A sörték régebben állati eredetűek voltak, manapság kizárólag műanyagból készülnek. Három különböző keménységű fogkefét különböztetünk meg: lágy ,  félkemény és kemény. A lágy sörtéjű fogkefét az ínygyulladásos egyéneknek szokták ajánlani, míg a kemény sörtéjűt csak nagyon ritkán ajánlják.

A klasszikus fogkefén kívül más típusok is forgalomban vannak. Ilyen a cserélhető fejű fogkefe. Ennél a fajtánál a fej kb. 8 hetente cserélődik, a nyél nem, így kevesebb műanyag hulladék keletkezik. A legtöbb embernek a közepes keménységű fogkefe a megfelelő, de ezt ajánlatos fogorvossal megbeszélni. A sörték a végükön lekerekítettek kell hogy legyenek. Ezenkívül jó, ha a fogak szélességének megfelelő távolságban hosszabb szálakat találunk. Ezek behatolnak a fogak közé is. A kisebb fej előnyösebb, mivel így a nehezen megközelíthető helyek jobban elérhetőek.4642Az elektromos fogkefe 3000 rezgést végez percenként. Annak ellenére, hogy ez sokkal több, mint amennyire az ember képes, az elektromos fogkefék nem bizonyultak hatékonyabbnak, mint a hagyományos fogkefék. Létezik még mágneses vagy piezo-effektus alapján meghajtott fogkefe is, mely 30 000 rezgésre képes percenként.

Az interdentális fogkefe a fogak közti rések tisztítására alkalmas.

Az ujjra húzható fogkefét csecsemők fogainak tisztítására használják. Szilikonból készül, és nagyon finom sörtéjű.

Hosszabb utazások alkalmával, ha nincsenek meg a körülmények a rendszeres fogmosásra, ajánlatos a rágható fogkefe használata. Ezeket elasztomerekből állítják elő, és a sörték közt a fogkrémnek megfelelő anyagok találhatóak: xilit, polidextróz, különféle aromák és víz.

A szakemberek szerint három vagy négy percig ajánlatos mosni a fogakat és az is lényeges szempont, hogy ne csak egyféle mozdulatot alkalmazzunk. A leghatásosabb a körkörös és a sepregető mozgás.

Ha ezekre az apróságokra odafigyelünk, akkor megkímélhetjük magunkat a kellemetlen fogászati kezeléstől, másfelől azáltal, hogy egészségesek lesznek a fogaink, jobban is érezzük magunkat. Ne sajnáljuk hát azt a napi 10 percet, végül is az nem is olyan sok idő, nem igaz?

Forrás: