Utánozás majom szokás?

Csak akkor vesszük át egymás mimikáját, testtartását, ha azonos a célunk – derült ki a holland Nijmegen Egyetem új kutatásból.

Egészen általános dolog, hogy az emberek akarva-akaratlanul felveszik egymás jellegzetes mimikáját. "Az elmélet szerint ha beszélgetünk valakivel és nem figyelünk arra, hogy mit csinálunk a kezünkkel, a másik pedig megvakarja a fejét, valószínűleg mi is ezt fogjuk tenni" – magyarázta a kutatás vezetője Sasha Ondobaka. Ez a fajta viselkedés egyébként jól bevált gyakorlat, a kutatók mégis azt feltételezték, hogy alapvetően ez a viselkedésforma az emberek céljától függ.

A tudósok, hogy lássák mennyire hatnak a mimikák a másik emberre, ha azonosak, vagy éppen ellentétesek a céljaik, egy érintőképernyős kártyajátékba vonták be az önkénteseket. A résztvevők előtt a képernyőn két kártya jelent meg. Miután a kártyákat felfordították, a játékosok kiválaszthatták a magasabb vagy az alacsonyabb értékű lapot. Ez a játék során 16-szor történt meg.

mimika7

Néhány résztvevőnek azt az utasítást adták, hogy tegyen úgy, mint a társa és válassza az azonos értékű lapokat, míg másoknak azt, hogy pont ellenkezőleg, inkább az alacsonyabb lapokat válasszák. Amikor az önkénteseknek ugyanazt kellett csinálniuk, sokkal gyorsabban mozogtak, mint amikor az ellenkezőjét kellet tenniük, mint amit a társuk. A kutatók szerint ebből is látszik, hogy az emberek egyszerűen csak lemásolják egymás mozdulatait, ha ugyanaz a céljuk.

"Nem vagyunk kaméleonok, hogy séta közben mindent lemásoljunk. Egy forgalmas, emberekkel teli utcán például nem követjük minden egyes ember minden mozdulatát, csak ha valakinek azonosak a céljai" – tette hozzá a kutató.  A tanulmány a Psychological Science folyóiratában jelent meg.

Forrás: