Tényleg meg lehet vásárolni a boldogságot?

Talán igaza volt a Beatles tagjainak, amikor azt énekelték, hogy „Nem vehetsz nekem szerelmet”, de akkor sem fogtak nagyon mellé, amikor megírták „Money” című ódájukat a pénzhez.

Tényleg meg lehet vásárolni a boldogságot? Egy kutatás szerint igen… de csak egy bizonyos összegig.

Angus Deaton és Daniel Kahneman, a Princeton Egyetem közgazdásza és pszichológusa kimutatták, hogy a boldogsághoz három dolog kell: a társadalmi kötődés érzése, az életcélok elérésének érzése, no meg körülbelül 75 ezer dolláros (kb. 18 millió forintos) éves jövedelem. A kutatók eredményeikhez a Gallup-Healthways Well-Being Index (GHWBI) kérdőíveit használták fel, amelyre körülbelül ezer amerikai állampolgár válaszol a jóléttel kapcsolatos témakörökben.

boldogsag teszt

Körülbelül 450 ezer GHWBI válasz elemzése után Deaton és Kahneman arra a következtetésre jutott, hogy a teljes boldogság két dolgon alapul: az érzelmi boldogságon (ami főként a társadalmi kötődésből ered), és az életértékelésen (az életcélok elérése). A harmadik tényező pedig az évi 75 ezer dolláros családi jövedelem. Honnan származik azonban ez az összeg? Ennyi pénz kell ahhoz, hogy elérjünk egy bizonyos érzelmi jólétet, de amint elértük ezt az összeget, ennél több pénz nem tesz boldogabbá bennünket.

boldogsag_001

Michele Woodward karriertanácsadó szerint ez valószínűleg azért van, mert körülbelül évi 75 ezer dollárra van szükség ahhoz, hogy a pénz ne legyen a stressz és a szorongás állandó forrása. Ha pedig már nem kell küzdenünk a megélhetésért, marad időnk a barátságokra és az emberi kapcsolatokra, ami tartalmasabbá teheti az életet.

Mindezeket figyelembe véve Woodward a következő öt tippet adja a boldogság eléréséhez:

1. Dicsérd meg magad mindenért, amit 2015-ben elértél és teljesítettél!

2. Tűzz ki magadnak reális célokat! Az életcélok biztos eléréséhez az is szükséges, hogy mindig reális célokat tűzzünk ki magunknak. Ez nem azt jelenti, hogy lemondunk az álmainkról, hanem azt, hogy kitaláljuk, mit is akarunk igazán.

3. Vedd körül magadat olyan emberekkel, akik erőt adnak neked, nem pedig elszívják az energiádat!

4. Találja magadnak értelmes elfoglaltságot a munkádon kívül!

5. Vedd kezedbe az életkörülményeid irányítását! Woodward ezalatt azt érti, hogy a pénzügyi biztonság megteremtéséért dolgozzunk, és tegyük meg azokat a lépéseket is, amelyekkel megváltoztathatjuk azokat a körülményeket az életünkben, amelyeket nem szeretünk. Ha például sokat kell bumlizni a munkahelyre, keressünk közelebbi lakást vagy közelebbi munkahelyet.

Forrás: https://napidoktor.hu/index