Sebész húzza fel a szemöldököt?

A szemöldök- vagy homlokfelvarrás igen népszerű plasztikai műtét – arra szolgál, hogy a megereszkedett szemöldököt „helyrehozzák” – de hogyan?

Homlok lifting, szemöldök-felvarrás, homlokfelvarrás – több néven is említik ezt a szépészeti beavatkozást, mellyel megszüntetik a szemöldök megereszkedettségét. Erre a plasztikai műtétre azok az emberek a legalkalmasabbak, akik egyrészt nem dohányoznak, másrészt általánosan jó egészségnek örvendenek és pozitív, realisztikus elvárásaik vannak a homlokfelvarrás kimenetelét illetően.

A legjobb eredmények azoknál érhetők el ugyanis, akiknek a kor miatt ereszkedett meg a homloka, veleszületett problémáról van szó. Azoknak is segítséget jelenthet a homlok plasztika, akik minimalizálni szeretnék a homlok vízszintes gyűrődéseit, csökkenteni a két szemöldök közti terület ráncait, vagy akár az orr tetején levő vízszintes gyűrődéseket. Sok esetben egy szemhéj-emelő beavatkozás is lényeges lenne a tökéletes eredményhez.

Mit érdemes megfontolni műtét előtt?

Az orvos a plasztikai műtét előtt bizonyosan elrendel laboratóriumi vizsgálatot, amely megerősíti a páciens egészségi állapotát. Az orvos előírhatja, hogy bizonyos gyógyszerek szedésével álljunk le az operációt megelőző időszakban (1-2 héttel előtte), vagy éppen kezdjünk el alkalmazni valamilyen javasolt készítményt. Kerülni kell például az aszpirin, valamint többféle gyulladáscsökkentő gyógyszer szedését és a gyógynövényeket, mert ezek növelhetik a vérzést. Beszéljünk meg mindent az orvossal, milyen óvintézkedéseket kell megtennünk a homlokfelvarrás előtt.

plasztikai%2520sebeszet2

Mi történik a műtét után?

A kötszereket és/vagy a dréncsöveket 1-2 napon belül eltávolítják, de a fejmosást és a hajmosást 1-2 napig még hanyagolni kell. A varratok 5-10 napig maradnak a helyükön, ez idő alatt a duzzadás és a véraláfutás normális. A bemetszéseknél smink nem alkalmazható!

A legtöbb páciens, akinél plasztikai műtétet alkalmaztak, 10 nap után visszamehet dolgozni, de megerőltető tevékenység 3-4 héten át nem végezhető. Ezt az illető egészségi állapota és a műtétnél alkalmazott technikák is befolyásolják. A napfénynek való közvetlen kitettséget és a dohányfüstöt kerülni kell. Kövessük a sebész javaslatait!

A kockázatokat, a lehetséges szövődményeket a pácienssel közölni kell. Előfordulhat kedvezőtlen hegesedés, túlzott vérzés vagy haematoma, bőrveszteség (szöveti halál), vérrögök, zsibbadás, viszketés. Fennállnak az altatási kockázatok,  a bőr elszíneződése, a tartós ödéma (duzzanat), asszimetria, hajhullás a bemetszéseknél, hajszálrepedések, arcideg-sérülés, szemirritáció, a felső szemhéj szokatlan helyzete, a szemhéj laza bőre, az alsó szemhéj kóros petyhüdtsége, kontúr szabálytalanságok, a varratok felszínre kerülése a bőrön át, valamint ismétlődő bőrlazaság.

Lehetséges, hogy nem lesz megfelelő esztétikailag az eredmény. Sőt, az is, hogy újabb műtétre lesz szükség. Orvost akkor kell azonnal hívni, ha a páciens a plasztikai műtét után mellkasi fájdalmat, légszomjat, szokatlan szívverést, túlzott vérzést tapasztal.

A szemöldök-felvarrás gyakran más plasztikai műtétekkel együtt történik, az eredmény fokozása érdekében. Ezek közé tartozik az arcfelvarrás és a szemhéj-emelő operáció, a bőr kémiai vagy lézeres hámlasztása – a cél az arc teljes felfrissítése.

n%25C5%25917

Hogyan zajlik a műtét?

A homlokfelvarrásnál szükség van érzéstelenítésre – intravénás szedáció vagy altatás is történhet, a sebész ajánlásának megfelelően. Vagy az egész szemöldököt emelik, vagy csak a sarkát.

Bemetszéseket kell végezni, melyre két lehetőség van: a leggyakoribb, hogy egy nagy sebet ejtenek, amely hajszálvékony, többé-kevésbé párhuzamosan fut a halántékon. A legtöbb sebész szerint ez adja a legjobb eredményt. A másik módszer az ún. endoszkópos beavatkozás, ennél több apróbb bemetszést ejtenek, a hajszálrepedések pontjain, és egy apró kamera segíti a sebészt a bőr alatt.

A beavatkozás során a szöveteket és a bőrt is megfelelően beállítják, az izmok és mögöttes szövetek új pozícióba kerülnek, varratokkal rögzítik őket, illetve szövetragasztókkal. Szükség lehet felesleges bőr eltávolítására és áthelyezésére, mielőtt bezárják a bemetszést.

Ezt követően a bemetszéseket bezárják és bekötözik. A sebész szövetegyesítéses technika segítségével (multi-layer) zárja be a bemetszéseket. Ha szükséges, dréncsövek is behelyezésre kerülnek, mielőtt a sebeket bekötik.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: