Az osloi vérengzés anatómiája 4. rész

A stockholmi Karolinska Intézet pszichiátere Dr. Félegyházy Zsolt válaszolt a napidoktor.hu kérdéseire az osloi tragédia kapcsán.

napidoktor.hu: A médiákból évtizedek óta ömlő erőszak, a bulvárstílus uralma erősíthet gyilkolási szándékot?

Dr. Félegyházy Zsolt: Az, hogy az erőszakot mindennapossá teszi a média az újságokban, a tv-ben, az interneten, egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy a felnövekvő nemzedék számára természetesen jelenlevő dolog lesz, és abszolút nem rettenti el a dolog, hiszen a mindennapok részéről van szó – sajnos. A média által nyújtott, korábban el nem képzelhető nyilvánosságnak generáló szerepe van az ilyen jellegű cselekedetek elkövetésében.

Minden korban léteztek ugyanis személyiségzavaros és elborult tudatállapotú emberek, akiknek a cselekvései kiszámíthatatlanok voltak. És okoztak súlyos tragédiákat. A korábbi időkben azonban ezek a cselekmények még elkülönülten, és igen szűk közösségi körben váltak ismertté. A példakövetés ritka volt, inkább megvetést váltottak ki ez emberek nagy többségéből.

Az, hogy napjainkban szinte "futótűzként" terjednek az ilyen cselekmények, és egyre gyakoribb az ámokfutó, tömeggyilkos – mindenekelőtt a média felnagyító hatásának tudható be. Szinte élőben láthatja a világ, és szegeződik a képernyőre, amikor ilyen erőszakos eseményeket közvetít a televízió. Tény, hogy a szerepelni vágyás, a feltűnni akarás ezeknél a borzalmas tetteknél nem kis szerepet játszik. Emellett a modern társadalmakban fellelhető „mindent szabad és mindent lehet” elv is befolyásolja az emberek cselekedeteit. A visszatartás nemcsak jogi, bűnügyi kérdés és felelősség, hanem társadalmi is.

jc624446

napidoktor.hu: Lehet-e védekezni, fel lehet-e egy társadalmat készíteni arra, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő? A civilizáció ”természetes” következménye, hogy időnként felbukkannak őrültek vagy megszállottak?

Dr. Félegyházy Zsolt: A nevelésnek a családban, az iskolában egyértelmű szerepe van a megelőzésben. Emellett a prominens személyiségeknek, a népszerű embereknek, akik mondjuk példaképek lehetnek sok fiatal előtt, mindenképpen kampányolni kellene, elítélni a nemkívánatos jelenségeket. Hiszen a közszereplők is minták számos ember, sok fiatal számára. Tehát ennek egyértelműnek kell lennie mindenki számára. És természetesen szükséges megfelelően működő kontroll a médiákban. Ezek külön-külön és együttesen is hozzájárulhatnak a józan gondolkodáshoz..

napidoktor.hu: A pszichiátria ezúttal az elkövető egyéni vizsgálatával elsősorban a rá vonatkozó következtetéseket vonja le. Lehet-e ettől a tudományágtól a társadalmi együttélésre vonatkozó tanulságokat, üzeneteket levonni? Melyek lehetnek ezek?

Dr. Félegyházy Zsolt: Jelenleg folyik annak a vizsgálata, hogy Anders Breiviknek, az elkövetőnek milyen példaképei, kedvencei

voltak, ahonnan támogatást, ötletet és igazolást meríthetett. Ezek között van többek közt egy svéd együttes is, a fasiszta szövegeikkel inspirálták őt. A szövegek többek közöttt a fehér faj kihalásáról szólnak. A viszgálatok eddigi adatai szerint azokat a téziseket, amelyeket Breivik leírt az irományában, és amit utána közzétett az interneten, több különböző helyen is megtalálták a vizsgálók. A szakértők szerint ez is megerősíti, hogy több helyről is keresett igazolást a tettéhez.

0o5uonsa

Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy többek között írók, politikai pártok, különböző előadók, illetve az interneten publikáló bloggerek szerepelnek az inspiráció forrásaként, illetve az ötletek alátámasztóiként. Ezen is látszik, hogy ez a probléma nem egy területre lokalizálódik, nem csak a pszichiátria dolga ezzel foglalkozni, hanem ez ennél összetettebb feladat. A szavak, amelyek elhangoznak, vagy leíródnak, nagyon sokszor akár háborúkhoz is vezetnek, vagy akár egy tőzsdekrachhoz. És ehhez kapcsolódik a média is. Nagy a felelőssége annak, hogy mit, mikor és hogyan közlünk, mondunk, továbbítunk, azaz kommunikálunk.

Forrás: