7 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz

Bizony nem egyszerű felnőtt fejjel, család vagy munka mellett tanulni, ám, ha jobb fizetésre, vagy a tudás örömére vágysz, azért áldozatokat kell hozni. Szerencsére tanulási praktikák széles garmadája áll sorban azért, hogy elsajátítsd őket.

E. L. Thorndike kutatásai alapján a tanulási képességeid 40-50 éves korodig még teljesen optimálisak. Ugyanakkor nem árt, ha néhány praktikát is bevetsz a hatékonyabb ismeretszerzés érdekében. A TanfolyamOKJ.hu blogján gyűjtötte össze azokat a tanulási módszereket, melyek sikerrel alkalmazhatóak felnőttként is.

1.Találd meg a célod és motivációd!

Ahhoz, hogy örömmel és hatékonyan tanulj, mindig ott kell lebegnie a szemed előtt annak, hogy mi az igazi célod a tanulással. Ha ez megvan, bámulatos teljesítményre leszel képes.

Felnőttként abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy már kellő élettapasztalattal állsz a problémákhoz, képes vagy az önkontrollra, és pontos célok felé igyekszel.

Tudnod kell, hogy tartós motiváció csakis belső kezdeményezésből születhet. Attól még senki sem tanult jól, ha a család és a barátok folyamatosan noszogatták. Ha te nem akarod igazán, akkor nem fog menni. Éppen ezért, ha úgy érzed egy képzés közben, hogy ez mégsem a te szakod, akkor ne szégyellj váltani, hiszen valószínűleg nem is lennél abban a bizonyos szakmában elég jó. Olyan képzést válassz, ahová örömmel jársz be, ami nap mint nap arra inspirál, hogy fejleszd a képességeidet.

2. Hagyj fel az időrabló tevékenységekkel!

A leggyakoribb érv a felnőttkori tanulás ellen az időhiány.

Igen, talán kicsit nehezebb, mert más dolgod is van a tanuláson kívül: téged vár a szennyes, a háztartás és a gyerek matek házija is, de nem lehetetlen. Ha van egy fix napirended, és bevonod a családot is a háztartásba, tengernyi időd szabadul fel.

Plusz érdemes belegondolni, mennyi időd megy el az időrabló tevékenységekkel. Nézz mélyen magadba, és válaszolj a következő kérdésekre:

  • Mennyi időt töltesz el naponta tévézéssel?
  • Lehet, hogy beszippantanak a közösségi oldalak?
  • Esetleg túl sokat lustálkodsz reggelenként?

Gyakorlatilag a tanulás is, mint minden, csupán szervezés kérdése.

3. Számold fel az üresjáratokat!

Rengeteg időt tölt el az ember várakozással. A postán, a dugóban, az orvosi rendelőben, a pénztárnál. Használd ki ezeket az üresjáratokat a tanulásra.

Mindig tartsd magadnál a tankönyvedet, vagy készíts hangfelvételt jegyzeteidből, és hallgasd autóvezetés, kocogás, vagy épp mosogatás közben. Észrevétlenül tanulhatsz, és még időt is takarítasz meg.

4. Ismerd meg, milyen a tanulási típusod!

A felnőttkori tanulásnak az az egyik legnagyobb előnye, hogy már ismered a képességeidet, és rengeteg tapasztalatod van a tanulással kapcsolatban. Ha tisztában vagy azzal, milyen a tanulási típusod, sokkal hatékonyabban tudod elsajátítani az ismereteket.

A főbb tanulási típusok:

  • vizuális – a képek, ábrák nagy barátja vagy, aki szereti, ha megmutatják neki, mit csináljon
  • auditív – szinte iszod a tanár szavait, és otthon is sokszor felmondod magadnak az anyagot
  • sztár– te vagy az, aki kikérdezteti a leckét a családjával, vagy a barátaival
  • magolós – mindent szóról szóra betanulsz
  • izgő-mozgó – tanulás során írsz, rajzolsz, firkálsz, hiszen így rögzül a legjobban a tudás
  • csendes – tanulás során a csend a legnagyobb barátod, a tévét, rádiót, zenét menten kikapcsolod

5. Legyél saját magad legnagyobb kritikusa!

Tanuld meg élvezni, hogy önállóan tanulhatsz. Tegyél fel magadnak ellenőrző kérdéseket, javítsd ki a helytelen megoldásaidat. Törekedj a sikerre, de fogadd el a kudarcokat is. Légy magaddal elfogulatlan!

6. Kösd össze az új tudást a már meglévővel!

 

A felnőttkori tanulás nagy előnye, hogy már rengeteg előzetes ismerettel rendelkezel sok témakörben. Ismerd fel, hogy nem kell teljesen a nulláról kezdened a tanulást. Az új ismeretek elsajátításakor vizsgáld meg, mit tudsz már előzetesen a témáról, és kapcsold hozzá a friss tananyagot.

olvasas

7. Kezeld úgy a tanulást, mint életed szerves részét!

 

Ahhoz, hogy tudásod piacképes maradjon, sosem szabad abbahagynod a tanulást. Ha ezt pozitívan fogod fel, és fejlődési lehetőségként éled meg, nem fogod nyűgnek érezni azt.

Sosem késő a tanuláshoz. Ha szakmát szeretnél váltani, vagy új, piacképes ismereteket szeretnél, ma már számos felnőttképzés közt válogathatsz. A TanfolyamOKJ.hu blogján pedig további tanulási és pályaválasztási tippet találsz.

Forrás: https://napidoktor.hu/index