Fontos szűrések gyermekkorban

A szűrővizsgálatokkal a betegségeket egészen korai, még tünetmentes állapotban fedezzük fel, ezáltal lehetőség nyílik azok korai kezelésére. Így sok esetben megelőzhetők a visszafordíthatatlan károsodások.

A gyermekkori szűrővizsgálatoknak két formája van, a célzott és a tömeges szűrővizsgálatok.

A célzott vizsgálatokat bizonyos veszélyeztetett csoportok körében végezzük (pl.: fiatalkori szívinfarktuson átesett szülők családtagjai körében a zsíranyagcsere vizsgálata vagy TBC-s fertőzésben szenvedő beteg családjának vizsgálata stb.)

A tömeges vizsgálat gyakorlatilag mindenkit érint. Magyarországon rendelet írja elő, hogy mely életkorban milyen szűrővizsgálatokat kell elvégezni. Ezeket a vizsgálatokat általában az újszülött osztály orvosa, majd a háziorvos illetve az iskolaorvos végzi. Bizonyos vizsgálatokat a védőnők is elvégezhetnek

Újszülött korban: testi fejlettség vizsgálata, fizikális vizsgálattal az esetleges veleszületett rendellenesség, csipőficam kiszűrése, érzékszervek vizsgálata. Hazaadás előtt minden babától vért vesznek, hogy kiszűrjenek bizonyos anyagcserezavarokat.

1, 3 és 6 hónapos korban: fizikális vizsgálattal a testi fejlettség vizsgálata, az adott életkorban felismerhető rendellenes, állapotok (csípőficam, rejtettheréjűség) felismerése, a mozgásszervek vizsgálata, érzékszervek vizsgálata (kancsalság, nagyothallás felismerése), a mozgás és pszichés fejlődés vizsgálata.

1-6 éves korig évente: a fenti vizsgálatokon kívül az értelmi fejlettség, beszédfejlődés vizsgálata.

3 éves kortól évente vérnyomásmérés.

6-18 éves korig 2 évente a fenti vizsgálatokon kívül a nemi fejlődés, életmódbeli rizikótényezők vizsgálata (dohányzás, alkohol, drog, elhízás, mozgásszegény életmód, szexuális aktivitás), 11 éves kortól fizikális vizsgálattal golyvaszűrés. Mozgásszervek vizsgálata, fogászati vizsgálat, az érzékszervek vizsgálata. Ezen szűrővizsgálatok többségénél egyszerű fizikális vizsgálat elegendő, ha azonban az orvos úgy ítéli meg, kiegészítő szakorvosi (ortopédia, szemészet, fül-orr-gégészet, ultrahang stb.), pszichológusi, logopédiai stb. vizsgálatot kérhet.

Forrás: