7 dolog, amit tudnod kell az ikernevelésről!

Az ikerszülések száma manapság megsokszorozódott a korábbi évtizedekhez képest. Az Egyesült Államokban 100 terhes nőből minden 3. ikreket hoz a világra – a szám meglepő, de felveti annak szükségességét is, hogy az ikrek neveléséről gyakrabban essen szó.

Amikor kiderül, hogy egy kismama iker gyermekek világrahozása elé néz, a szülők első reakciója gyakran a pánik. Nem elég, hogy először lesznek szülők – sok esetben -, rögtön két csecsemő körüli teendőkkel kell szembenézniük, gyakorlat nélkül! Ám gyakran nincs ez másként azokkal sem, akiknek már van gyermekük. Közülük sem tudják sokan, hogyan is kezeljék a merőben új helyzetet, mire számítsanak, amikor hazaviszik az ikreket. Sokan valóságos túlélési gyakorlatként fogják fel az ikrek nevelését, és van is benne némi igazság. Dupla öröm, de dupla munka is.

Lássuk, mit érdemes tudni iker gyermekek nevelésével kapcsolatban – ami valóban főleg rájuk érvényes!

1.Ha nem állítunk fel „menetrendet”, nem lesz időnk magunkra

Muszáj felállítani egy menetrendet – egy babával is nehéz, nemhogy kettővel. El kell érünk, hogy mindkét gyermek ugyanakkor egyen és ugyanabban az időben pihenjen. Meg fognak tanulni alkalmazkodni, nem szabad feladni az elején! Sok időt nyerünk ezzel a módszerrel.

ikrek

2.A szoptatás is megy egyszerre

Nagy figyelmet, koordinációt és türelmet igényel, de lehet egyszerre szoptatni mindkét gyermeket – egyik mellen az egyiket, a másikon a másikat. Nem biztos, hogy kellemes, sőt. De az etetés egy időben le van tudva. A másik megoldás, hogy egyik alkalommal egyik szopik, a másik cumisüvegből eszik, következő alkalommal pedig fordítva. Így valóban élmény lehet az etetés – ikrek esetén is!

3.Az elején elég egy kiságy is

Az újszülött ikreknyugodtan fekhetnek ugyanabban a kiságyban. Sőt, ha számukra megnyugtatóbb úgy aludni, hogy érzik egymás közelségét, egész addig maradhatnak is egy fekhelyen, amíg nem kezdik azt kinőni. Sok szülő akkor fekteti az iker gyermekeket külön ágyba, amikor már elkezdenek forgolódni, kapálózni és ezzel felébreszthetik, vagy megrúghatják egymást. A dupla autósülés és dupla babakocsi azonban már a kezdetektől indokolt.

4.Az ikrek gyakrabban küzdenek légzési problémákkal

Sok esetben az iker gyermekekkisebb súllyal és korábban jönnek a világra, ennek következtében tüdejük sem annyira fejlett, mint akik éppen időben születnek. Persze nem minden ikerpárnál jellemző ez. Ha a 32. hét környékén születtek és egyiküknek szüksége van csövön át lélegeztetésre, neki nagyobb valószínűséggel lesznek légzési problémái, mint annak a babának, amely egy kissé érettebb és csak egy kevés oxigénre van szüksége nazális kanülön keresztül.

5.Az újszülött ikrek megosztanak mindent – a baktériumokat is

Ahogy a testvérek általában, az ikrek is elkapják egymástól a betegségeket. Ha egyiküknek ragályos fertőzése van, ugyanakkora eséllyel lesz a másiknak is. Ha betegség üti fel a fejét nem sokkal a születés után, érdemes szétválasztani az ikreket a kockázat csökkentése érdekében. Ha például egyiküknek himlője van, a testvére maradjon távol tőle egy időre, valahol másutt „szállásoljuk el”, amíg a fertőzés veszélye fennáll. Nullára nem lehet csökkenteni a kockázatot, de próbálkozni fontos.

ikrek

6.Az ikrek igenis különbözőek!

Az iker gyermekek egymáshoz hasonlítgatása jellemző. Főleg, ha külsőre is ugyanolyanok. Érdemes ugyanakkor a különbségeiket kiemelni és ösztönözni. Mindkettőnek meglesz a saját ízlése, a saját kedvtelése, gyengeségei és erősségei. Nem hasznos dolog egymáshoz hasonlítgatni őket. Ne mondjuk olyanokat például, hogy „a testvéred tud viselkedni, Te miért nem?”

Az ikrek szétválasztása jótékony dolog: ha lehet, járjanak külön osztályba/óvodás csoportba, más klubokba, szakkörökre, alakuljon ki saját baráti körük. Így nagy eséllyel mindkettő azt csinálja majd, amiben igazán örömét leli, ami őt érdekli.

7.Az ikrek nevelése egyre könnyebb és könnyebb lesz

Talán születésükkor még meg sem fordul a fejünkben erre gondolni, de higgyük el, hogy az iker gyermekek nevelése később sokkal könnyebb lesz. Tudnak egymással játszani, elfoglalják magukat, és jobban is alszanak, mint az egyedüli gyerekek, miután betöltik 2. életévüket.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.