Elindult az „egycseppes” továbbképző program a cukorbeteg óvodásokért

Az első, kecskeméti állomással elindult az Egy Csepp Figyelem Alapítvány ingyenes óvodai továbbképző programja, a “Belevalók”, amelynek célja, hogy minél több óvoda várja felkészülten az országban a cukorbeteg gyerekeket. Az első tréningnapon csaknem 100 óvónő vett részt. A programban az Alapítvány partnere a Kaméleon Olvasóklub.

Hatalmas volt az érdeklődés Kecskemét körzetéből a „Belevalók” továbbképző program első állomásán. Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány október 17-én a Kaméleon Olvasóklubbal együtt indította útjára új, ingyenes továbbképzését, amelyen dietetikusok, diabetológusok és szakápolók készítik fel az óvónőket a cukorbeteg gyerekek fogadására. A képzésen ott volt Erős Antónia is, az alapítvány alapítója, aki elmondta: a program célja, hogy az elméleti és gyakorlati oktatás után minél több óvónő tudjon segítségére lenni a cukorbeteg apróságoknak.
„Örülök ennek a programnak, mert sok hasznos információt hallottam, melyeket, ha cukorbeteg gyerek kerülne hozzánk, hasznosítani tudok. A mi óvodánk mindig fel felvállalta az olyan gyerekeket, akik nagyobb odafigyelést igényeltek tőlünk: volt epilepsziás és gluténérzékeny ovisunk is. Én szívügyemnek tekintem, hogy minden gyerek megkapja a kellő törődést” – mondta Oláh Csabáné óvónő, aki részt vett a kecskeméti képzésen.

A program következő állomása Szeged, november 29-én.

Az alapítványhoz az elmúlt években sok visszajelzés érkezett a cukorbeteg gyerekek óvodai elhelyezésének nehézségeiről. 2014 szeptemberétől életbe lép az a törvény, amely szerint kötelező a 3 évesgyerekeket  felvenni az óvodába akkor is, ha cukorbetegről van szó. Az alapítvány szakértői egyetértenek abban, hogy az alapvető ismeretek megszerzéséhez egy félnapos, szakmai előadásokra és gyakorlati bemutatókra épülő továbbképzés elegendő. Az óvónőképzésben erre hivatalos program nincs.

egycsepp figyelem

Az óvodapedagógusok a továbbképzés után pontosan tudni fogják, hogy mit kell tenni, megszűnnek félelmeik a betegségtől, és tisztában lesznek azzal, hogy ha bekerül egy cukorbeteg gyermek a közösségbe, akkor mi a teendő. Egy-egy oktatási nap elméleti és gyakorlati részből áll: cukorbeteg mintanap, mintaétrend, szituációs gyakorlatok, vészhelyzetek elhárítása, életből vett példák szerepel a programban, valamint a használati eszközök megismertetése (vércukormérő, vércukorszintmérés, inzulinadagoló „pen” bemutatása, az inzulin fajták, patronok bemutatása, inzulin pumpa bemutatása).

Az alapítvány egy, az ezeket a témákat érintő oktatóanyaga elérhető a www.egycseppfigyelem.hu honlapon!

Magyarországon mintegy 5000, 18 év alatti cukorbeteg gyermek él, 98 százalékuk egész életében inzulinadásra szorul. A napi többszöri vércukormérés, inzulin beadás, szénhidrátszegény diéta betartása komoly feladat elé állítja őket és családjaikat. A környezetet fel kell készíteni ennek elfogadására, és a betegséghez kapcsolódó teendőkre.

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány partnere a „Belevalók” program megvalósításában a Kaméleon Olvasóklub. Az olvasás népszerűsítő programról  a diabétesz továbbképzést megelőzően szakemberek tartottak előadást, „Olvasóvá nevelés a digitális korban”címmel az óvónőknek.

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány óvónői oktató programja a 2013-ban indult, “egycseppes” gyerekprogram második állomása. Az első az 5 éven felüli gyerekeknek szóló mesekönyv megjelenése volt. A Szárnyak és paták Finy Petra meséje, Herbszt László illusztrációival tavasszal jött ki a Kolibri Kiadónál. A történet egyik mellékszereplője, Glu egy cukorbeteg, vagány kisfiú. A könyvvel az volt a célja az alapítványnak, hogy lebontsa a diabéteszt körülvevő tabukat, megkönnyítse a cukorbeteg gyerekek közösségbe illeszkedését, és segítséget adjon a családoknak, nevelőknek ahhoz, hogy beszélni tudjanak a gyerekkori cukorbetegségről.

Forrás: