Baleset miatt kerül kórházba a legtöbb gyerek

Legtöbbször mérhetetlen fájdalom és megrázkódtatás a szülőknek, amikor gyermekük kórházba kerül. A tavalyi évben több mint 187 ezer édesanyának kellett ezzel szembesülnie. És bár a gyermekek nagy része néhány nap után hazakerült, sajnos több mint 6000-en további kórházi kezelésre szorultak.

2013-ban Magyarországon 3432 gyermekágy műkötött a kórházakban. Ezek kihasználtsága 67%-os volt. A tavalyi év során több mint 187 ezer gyermek került kórházba Magyarországon, átlagosan 4,5 napot töltöttek a gyermek-egészségügyi intézményekben. A kis betegek közül 1234 szerencsés még aznap hazamehetett, 181 ezren pedig néhány nap után távozhattak. 6014-en hosszabb kezelésre szorultak, más osztályon folytatták ellátásukat, és sajnos 382-en meghaltak.

Különböző balesetek miatt évente 25 000 gyerek kerül kórházba. A legtöbb kórházi felvételt az esések okozzák. Ezt követik kisgyermekkorban a mérgezések, az égés vagy forrázás, valamint a félrenyelések, későbbi életkorban pedig a közlekedési balesetek.  A halálos kimenetelű gyermekbaleseteket legtöbbször a közlekedési baleset és vízbefulladás okozza.

A leggyakoribb fertőző betegségek gyermekkorban a bárányhimlő, a skarlát és a fertőző hasmenés voltak. A legtöbbször előforduló krónikus gyermekbetegség az asztma, ahol a súlyos, életet veszélyeztető rohamok száma ugyan csökkent, de az enyhébb esetek száma folyamatosan nő.

„K&H gyógyvarázs programunk révén 11 éve folyamatosan jelen vagyunk a hazai gyermekegészségügyben; eszközadományaink mellett folyamatosan igyekszünk tenni a beteg gyermekek lelki egészségéért is”– mondja Horváth Magyary Nóra, a K&H kommunikációs ügyvezető igazgatója. – „A gyermekek gyógyítása sokszor különleges méretű eszközöket kíván meg, s az ő esetükben még fontosabb, hogy a vizsgálatok és a beavatkozások a lehető legkevésbé legyenek fájdalmasak. Eszközadományaink során erre is nagy hangsúlyt helyezünk.”

gyerek korhazban

A K&H gyógyvarázs az elmúlt 11 év során 483 000 000 forinttal járult hozzá a magyar gyermekegészségügy támogatásához, hogy hozzásegítse az orvosokat az okos döntések meghozatalához, és ezzel hozzájáruljon a kis betegek mielőbbi gyógyulásához. Az összes támogatási összegből 325 milliót vidéki intézmények kaptak, ami átlagosan 17,1 millió forintot jelent megyénként.

A K&H azonban a testi gyógyulás mellett igyekszik hozzájárulni a beteg gyerekek lelki egészségéhez is. A tavaly augusztusban útjára indított K&H gyógyvarázs mesedoktorok programhoz eddig 21 000 önkéntes csatlakozott, és hat hónap alatt 4900 meseolvasásra került sor az ország 39 gyermekkórházában. A program sikerén felbuzdulva a K&H decemberben elindította a weben keresztül történő meseolvasást is, hogy a mesék áradatának se tér se idő ne szabhasson gátat a jövőben. A 60 beérkezett mesét eddig 7000 alkalommal töltötték le a beteg gyerekek.

„Nagyon örülünk neki, hogy K&H gyógyvarázs programunk ilyen széles körben elterjedté vált, és ennyi lelkes önkéntes csatlakozott, hogy együtt tehessük elviselhetőbbé a kis betegek kórházi napjait”- mondja Horváth Magyary Nóra. – „A magyar gyermek-egészségügy továbbra is a K&H Csoport egyik kiemelt támogatási területe, így 2014-ben is igyekszünk minél több gyermeknek segíteni a gyógyulását különböző műszerekkel és szórakoztató programokkal.”

Forrás: