Az X-Faktor benned él? – A zenetanulásról

Mikor kezdjen el zenét tanulni a gyermekünk? Egyáltalán hogyan ismerjük fel, hogy tehetséges? Milyen hangszert válaszunk számára? Többek közt ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni.

A zenetanulás előnyei

Számos kutatás bizonyítja, hogy a zenei fejlesztés nemcsak a zenetanulás miatt hasznos, hanem az agyfejlődést is nagyban serkenti. Jótékonyan hat például a térbeli tájékozódásra, és hatékonyan készíti fel az iskolai életre, aminek szerves része a figyelemmegosztás, türelem és az empátia. A gyermekkorban való zenetanulás emellett jó hatással van a felnőttkori hallásra is, és már a rövidtávú zenetanulás is fejlesztheti az élethosszig tartó hallást és tanulást. A zenei nevelés másik fontos hatása, hogy fejleszti a gyerek szépérzékét, kreativitását, és ezek a készségek egész életén keresztül elkísérik majd.

zene_kotta Tudj meg többet a zenéről!

Mit tegyünk szülőként?

Ha a gyerek érdeklődik a zene iránt, érdemes néhány hangszert otthonra is beszerezni, kezdetben csupán játék, ismerkedés céljából. Eleinte azzal tehetünk a legtöbbet gyermekünk zenei fejlődéséért, ha sokat éneklünk. Fontos, hogy ne vegyük el a gyermek kedvét az énekléstől, ha ő énekel, segítsünk neki kitalálni új dallamokat, engedjük, hogy átköltse a dalok szövegeit. Különböző gyermekprogramok közül is bátran válogassunk, vigyük el a kicsiket gyerekkoncertekre, ahol érlelődhet benne, milyen zene, és melyik hangszer tetszik neki legjobban.

A szakértő véleménye

Melicher Cili, óvodapedagógust, ének-zenei mentort kérdeztük arról, hogy hogyan válasszunk hangszert, hogyan ismerhetjük fel a zenei tehetséget, és mit tehetünk szülőként.

mozart1

Milyen jelei lehetnek annak, hogy egy gyerek zeneileg fogékony?

Minden gyerek fogékony zeneileg, hiszen a ritmusokra, dallamokra való igényünk az ősidőkből származó alapösztön. Hogy ebből a későbbiek során mi marad meg, mi válik tartós igénnyé, az nagymértékben a szülői mintától, a családból hozott élményektől függ. Az a gyermek, aki zeneszerető, zenehallgató közegben nő fel, annak természetes anyanyelvévé válik ez a műfaj. Aki viszont nélkülözni kénytelen a zenei ingereket, az később nem fogja hiányolni, hiszen nem erre szocializálódott.

Mikortól és hogyan szerettessük meg a gyerekkel a zenét?

Már újszülött-, sőt magzati kortól elkezdhető a zenehallgatás, igényes és gondosan megválogatott zenékkel. Javaslom, hogy mindig az életkornak megfelelő zenei „képzésben” részesítsük gyermekeinket: eleinte ölbeli játékokkal, gyermekdalokkal, később az óvodásoknak szóló dalokkal, kisiskoláskorban pedig elkezdhető a zeneiskolai tanulás is.

Cikkünk folytatásában még többet tudhatsz meg a zenetanulás hatásairól!

Forrás: