A TV nézés magatartászavart okozhat!

,,Anyu! Nézhetem a tévét?” ,,Persze kicsim. Az olcsóbb, mint a dadus és addig is csöndben vagy.”

Sokszor választjuk a könnyebb megoldást, azaz a gyereknek bekapcsoljuk a TV-t, amikor fáradtabbak vagyunk, vagy éppen rengeteg a tennivalónk. Ilyenkor nem gondolunk arra, hogy bár a gyereket egy kis időre – rosszabb esetben hosszabb időre – lekötöttük, nem vesszük a fáradságot arra, hogy a látottakat elmagyarázzuk, vagy a közös élmény hiánya miatt nem tudunk beszélgetni róla.

Az amerikai John Hopkins Egyetem viselkedéskutatói egy nemrég elkészült kutatás okán arról számoltak be, hogy a túlzásba vitt tévézés növelheti a magatartászavar – például koncentrációs nehézségek, alvásproblémák – kialakulásának kockázatát a kisgyermekek körében. Szerencsére hozzátették, hogy az okozott kár egy bizonyos határon belül még visszafordítható.

shutterstock_455436162

A kutatás során 2700 gyermek szüleitől érdeklődtek gyermekük tévénézési szokásairól és viselkedéséről. Minden ötödik szülő számolt be róla, hogy gyermeke naponta két óránál is többet tévézik, ez pedig az öt éven aluli csöppségek esetében káros lehet.

Ha öt éves korig még helyes vágányra terelik a szülők a gyermek tévézési szokásait, akkor visszafordítható a folyamat. Persze nincs mindenkire érvényes megállapítás, sok múlik a gyermek egyéni adottságain is.

Egyes gyermekek különösen érzékenyek, de az American Academy of Pediatrics ajánlása szerint, két éves kor alatt egyáltalán nem szabadna tévézni a gyerekeknek, és utána is legfeljebb napi két órát, a gyermekszobában pedig semmi keresnivalója a tévékészüléknek!

Forrás: