Még mindig túl keveset tudunk az AIDS-ről

Korunk egyik legrettegettebb betegsége az AIDS – a HIV vírus valójában igen régóta létezik, de még ma sem tudunk eleget erről a szörnyű kórról.

Az AIDS (angolul Acquired Immuno Deficiency Syndrome) jelentése szerzett immunhiányos tünetegyüttes, melyet a HIV-vírus idéz elő – azaz, az emberi immunhiány vírusa. Azért lehet halálos, mert a pusztítja az immunrendszer sejtjeit, elsősorban a T-limfocitákat. Mivel az immunrendszer gyengül, a fertőzések könnyen megtámadják, daganatok jelentkezhetnek, ezért van az, hogy a végén az AIDS-es már egy mások számára nem halálos betegségbe is belehal.

A tünetek általában nem jelentkeznek azonnal – sőt, nagyjából 5 évvel a fertőzés után vehetők észre, de a HIV-vírussal fertőzött beteg ezalatt is továbbadhatja a vírust. Az AIDS-et egyébként csak 1980 decembere óta kezelik különálló betegségként. A tudósok többsége Fekete-Afrikából származtatja a vírust, mely már az 1950-es évek végén felütötte a fejét – ma is a fertőzöttek háromnegyede él a fekete kontinensen.

szex103

A HIV vírus testfolyadékokon keresztül és nyálkahártya érintkezéssel terjed. Már a csecsemő is megfertőződhet a terhesség, a szülés és a szoptatás alatt, sőt az anyatejjel is. De leggyakrabban szex során, óvszer nélküli szeretkezés közben fertőződnek meg az emberek, hiszen a hüvelyváladék, az ondó, az előváladék útján terjed a betegség.

Mivel a véren keresztül is, ezért a vírust kábítószerezés során, közös injekciós tű használatával szintén el lehet kapni. A betegség származhat fertőzött vérkészítményből, vérátömlesztés során is megtörténhet, hogy valaki megfertőződik. Minden esetben veszélyes a fertőzött ember nyílt sebe.

Melyek a betegség tünetei?

A fertőzést 8 hét elteltével lehet kimutatni. A HIV vírus lappangási időszakában nem nevezhető AIDS-esnek a beteg. Ez 3-4 hétig tart. A második szakaszban, a fertőzést követő 3-6 hétben jelentkezik az úgynevezett primer vagy akut HIV tünetegyüttes, mely lázzal, fáradékonysággal, rossz közérzettel, izomfájdalommal jár – ez idáig valami más betegségre is utalhatnak a tünetek, ám a HIV-nél kanyarószerű bőrkiütéseket, nyirokcsomó-nagyobbodást is tapasztalhatunk. Sőt, megtévesztő a dolog, mert 1-2 hét elteltével ismét tünetmentes lesz a fertőzött.

A harmadik szakaszban a vírus ugyanúgy szaporodik, de nincsenek tünetek – krónikus tünetmentes HIV-betegségnek nevezik ezt az időszakot, mely során az immunrendszer működésében sem vehető észre változás. 3-8 hétig tart ez az állapot, de ezalatt folyamatosan fogy a CD4+ T limfociták száma.

AIDS3

A tünetek a negyedik szakaszban észlelhetők igazán: ez a tünetes HIV betegség. A fertőzésben szenvedő ember nem érti, mitől van hasmenése, és miért tart egy hónapon át. Ugyanúgy megnagyobbodnak a nyirokcsomók, lázrohamok gyötrik, éjszakánként izzad, övsömör, szájpenész jelentkezik nála és fogyásnak indul. A kifejlett HIV betegség, azaz már AIDS-es stádium az ötödik szakasz.

A bőrön gombás fertőzések jelentkeznek, az agyban toxoplazmák képződnek, tüdőgyulladás, és/vagy bronchitis gyötri a beteget, Kaposi szarkóma – egy ér-eredetű, bőrtumorokkal járó daganatos betegség – alakul ki nála. Hat hónaptól 2 évig tarthat ez a szakasz, és halállal végződik.

Kezelés

A manapság kapható, legkorszerűbb gyógyszerkombinációkkal meg lehet hosszabbítani a betegek életét. Kezelésükre gyógyszer-koktélokat fejlesztettek ki, különféle szerek kombinációját állítják össze. A kezelés célja, hogy gátolják, illetve lassítsák az immunrendszer leépülését, a HIV szaporodását. Sajnos a vírus könnyen és gyorsan mutálódik, bizonyos gyógyszerekhez alkalmazkodik is, rezisztenssé válik rájuk.

gyogyszer71

Egyénfüggő, hogyan hat az emberre egy gyógyszerkoktél, így igen nehéz a vírus elleni védekezés. Megtörténhet, de igen ritka, hogy valaki egy génvariáns miatt a HIV-vírusra immunis. Egyes népcsoportok – például a kaukázusiak – például veleszületett védettséget élveznek a betegséggel szemben.

A szerek, melyekkel a betegséget kezelik, úgynevezett reverz transzkriptáz inhibitorok (nukleozid analógok): ilyen az AZT, ddI, ddc, 3TC, d4T. A nem nukleozid típusú reverz transzkriptáz inhibitorok, pl. efavirenz, nevirapine, delavirdine. A proteáz inhibitorok (a p55 – p24 alakulást gátolja), ilyenek a lopinavir, saquinavir, indinavir, ritonavir, tovább a fúziós inhibitorok, melyek a vírus összeolvadását gátolják a gazdasejttel, ilyen az enfuvirtide.

Az AIDS ellen védőoltás nincs, ellenszere sincs a betegségnek. Csak megelőzni lehet.!

Hányan vannak a fertőzöttek?

A HIV-fertőzöttek száma a világon sajnos évről-évre nő. Jelenleg 34 millió HIV fertőzött van, de számuk évente növekszik 5 millióval. A betegek száma magasabb, mint a HIV-járvány kezdete óta bármikor, ami főként a hatékony antiretroviális kezeléseknek köszönhető. Magyarországon a nyilvántartottak száma 7-800 között van, de becslések szerint 3000-4000 a valódi szám.

A 2010 decemberi adatok szerint hazánkban a HIV-fertőzöttek száma növekszik. 2010 első felében több, mint száz megbetegedést regisztráltak – nagy többségük fiatal, homoszexuális férfi. Korábban 50 és 100 között volt ez a szám. Sajnos, egyre fiatalabbak is megfertőződnek: nem ritka a 18-20 esztendős beteg. A fertőzöttek között korábban 15 százalék volt a nő, manapság az ő számuk csökken. A fertőzések legfőbb oka a szakemberek szerint az, hogy az emberek 90 százaléka hazánkban szinte alig rendelkezik információval a HIV-vírusról és az AIDS-betegségről.

Forrás: