Szájhigiénés kezelés

A rendelőben elvégzett kezelések eredményességének feltétele, hogy a fogakat körülvevő fogíny ép és egészséges legyen.

Ez azt jelenti, hogy a legkisebb ínygyulladás is veszélyezteti, sőt sokszor eleve kudarcra ítéli a precíz beavatkozásokat (pl. fogszínű restaurációkat). Emellett bizonyítottan egészség- és fogkárosító hatása is van a fogkő és ínygyulladás jelenlétének (gócbetegségek, koraszülés, szívbetegségek stb.).

Ezért a legtöbb fogászati rendelőben igyekszenek a következő gyakorlatot megvalósítani: A rendelőben foglalkoztatnak dentálhigiénikusokat is, akik speciális szakképzést követően tevékenyen részt vesznek az ínygyulladás megszüntetésében és fog/szájápolási tanácsadással is segítik a rendelőben elért hatás otthoni fenntartását.

Minden új pácienssel való első találkozás egyben egy szájhigiénés felmérés is. Ennek során szájüregi digitális kamera segítségével áttekintik a pillanatnyi íny és fogkő állapotokat és ezt színesben be is mutatják. Minden alkalommal elvégzik az aktuális szájüregi rákszűrést is, majd az összes fog körül átvizsgáljáuk az esetlegesen meglévő "tasakokat", amit a későbbi összehasonlító vizsgálat céljából reprodukálható módon regisztrálnak is.3839Ultrahangos fogkő eltávolítás: szükség esetén (95%-ban) ultrahangos eszközzel eltávolítják a fogköveket, fertőtlenítő oldattal leecsetelik az ínyt. Ezután speciális polír pasztával áttisztítják a fogfelszíneket. Felhívják a páciens figyelmét a kritikus területekre, megismertetik a professzionális szájhigiéne módszereivel, eszközeivel (fogselyem, fogköztisztító kefe, elektromos kefe, fogíny zuhany stb.). Szükség estén e kezelést következő alkalommal is folytatják, míg az ínygyulladás meg nem szűnik.

A vizsgálat eredményéről és az elvégzett kezelésekről a páciensnek írásos formában átadnak egy un. "Szájhigiénés állapotjelentést". Eközben természetesen felmérik a szükséges kezeléseket és kezelési tervet is készítenek. A következő alkalommal már elkezdődhet az "érdemi" munka is. Természetesen, amennyiben a vizit oka akut fájdalom volt, az első lépés e fájdalom megszüntetése kell legyen!

Betegségek, amelyekkel érdemes időben szakorvoshoz fordulni

Fogágybetegség

Az ép fogágy legnagyobb ellensége a fogak körül tartósan megmaradó lepedékből kialakuló fogkő. Ennek rendszeres eltávolítása 3-6 havonta elengedhetetlen. Amennyiben ez a kezelés tartósan elmarad, súlyos következményekkel számolhatunk: tapadásveszteség, majd a fogak meglazulása. Ebben a stádiumban már sokszor csak parodontális műtéti beavatkozás/ok segíthetnek a fogak megtartásában.

Állkapocs ízület

Az állkapocsízület a koponya egyetlen valódi ízülete, mely az állkapcsot a koponyához rögzíti, ugyanakkor lehetővé teszi az állkapocs elmozdulását. Páros tojásízület, funkcionálisan a két ízület működési egységet alkot. Anatómiailag korlátolt szabadízületnek, ginglimo-artroidának tekintik. Mivel a két ízület között egy csont található, valamely mozgás során mindkettőben létrejön egy elmozdulás.3840Hogyan működik?

Az ízület két résében két különböző mozgás valósul meg. Az alsó, discomandibularis üregben, forgó mozgás történik, egy harántirányú tengely körül. Ez a mozgás zajlik le egy kb. 2 cm-es szájnyitásig. További szájnyitáshoz már a felső üregben zajló csúszó mozgás is szükséges. Ilyenkor az oldalsó röpizom nemcsak az állkapocs fejecsét húzza előre a tuberculum articularen, hanem az ízületi korongot is. Oldalmozgásnál az egyik ízületben csúszó mozgás valósul meg (ez az ún. balanszoldal), a másikban (amelyik fele történik az eltolás) forgó mozgás (munkaoldal). Ilyen mozgások (azaz nyító-záró és oldalmozgások) bonyolult egymásutánisága zajlik le rágáskor.

A lakosság közel 70%-a szenved valamilyen fokú állkapocs izületi problémától, bár erről sokszor nem is tud. "Csupán" reggel fáradtan ébred, fáj a nyaka, háta, zsibbad a karja, görcsösek a rágóizmai. Ilyen tünetek esetén fenn áll a gyanú rágóizületi diszfunkció jelenlétére. A helyes diagnózis azonban egyszerű fogorvosi vizsgálattal nem állítható fel, csak a gnatológiában is járatos szakember vizsgálata alapján lehet meghatározni a szükséges beavatkozásokat.

Egyes rendelők kiemelt hangsúlyt fektetnek az állkapocs ízületi panaszok gyógyítására illetve kialakulásuk megelőzésére. Sok orvos az un. komprehenziv helyreállítás hívei, ami azt jelenti, hogy a fogazatot, állkapocsízületet és rágóizmokat egységes egészként vizsgálják és ennek megfelelően alakítják ki a kezelési tervet is.3841Bodrogi doktor a floridai Dawson Academy for Advanced Dentistryun. arcív, mellyel a felső állcsont megfelelő helyzetét rögzítik, illetve az un. egyéni értékre programozható artikulátor, melyben a labor a páciensével szinte azonos ízületi mozgások mellett tudja elkészíteni a pótlást.E módszerrel ugyan időigényesebben, de remények szerint magasabb használati értékű restaurációk készülhetnek, ahol a funkció és esztétika harmóniája a cél. Ez biztosítja a hosszú távú tartósságot is! curriculumának résztvevője és ezen protokoll alapján képzi kollégáit is. A megelőzés lehetősége fogorvosi oldalról a helyes ízületi pozíciónak megfelelő restaurációk készítésével biztosított. Ennek eszközei az

Amennyiben már van panaszt okozó elváltozás az ízületben, lehetőségük van un. axiográfiával és támasztócsapos regisztrációval a helyes pozíciót meghatározni és ez alapján egy kezelési tervet felállítani a páciensnek. A lehetőségek ilyenkor: új, a jó pozíciónak megfelelő pótlások készítésétől a fogak/tömések rágófelszíni becsiszolásán keresztül a sínterápiáig terjednek.

Magyarországon Dr. Bodrogi Attila rendelője  az elsők között kezdte alkalmazni az Nti-rendszert, mely tulajdonképpen egy miniatürizált harapásemelő sín. Segítségével megakadályozható az éjszakai fogszorítás és fogcsikorgatás, mely komoly ízületi fájdalmakkal és a kipihentség hiányával is járhat.

Forrás: