Ezeket a déli gyümölcsöket érdemes megkóstolni

Amikor egzotikus helyekre látogatunk érdemes kipróbálni a helyi konyha különlegességeit, és a hely egzotikus gyümölcseit. Mi most összegyűjtöttünk 10 trópusi gyümölcsöt, ami garantáltan kellemes ízélményt fog nyújtani.

Rambután (Rambutan, hamis licsi)

rambután a Maláj szigetvilágból, Délkelet-Ázsiából származik. Egy örökzöld fán terem, és hasonlít a licsire: vörös héja van, amit tüskék borítanak. Délkelet-Ázsiában a rambután az egyik leghíresebb és legnépszerűbb kerti gyümölcsfa. A gyümölcse édes és zamatos, szinte bárhol meg lehet találni, dzsemként vagy befőttként árulják.

rambutan

Jákafa (Jackfruit)

Eredeti élőhelye India délnyugati része, Banglades, a Fülöp-szigetek és Sri Lanka. A jákafa vagy más néven jackfruit közkedvelt gyümölcs Ázsiában és Ausztráliában, ezt tartják a világ egyik legnagyobb fán termő gyümölcsének. A magok körül levő húsos rész íze hasonlít az ananászéhoz, csak valamivel gyengébb. Megtalálható befőttként és édes chipsként. A fa anyagát különböző hangszerek készítésére használják, míg a gyümölcs sok ázsiai étel hozzávalója.

jackfruit

Maracuja

golgotavirág (Passiflora edulis) gyümölcse Dél-Amerikában őshonos, de termesztik Indiában, Új-Zélandon, Brazíliában, stb. A maracujának puha, zamatos belseje van, ami tele van magokkal, általában italokban használják ízfokozóként. Kétfajta maracuja van: az arany passiógyümölcs, ami hasonlít a grapefruitra, és a sötétlila színű változata, ennek a mérete megközelítőleg egy citrom méretéhez hasonlít. Az utóbbit kissé mérgezőnek tartják.

maracuja

Licsi (Litchi, Lychee)

Dél-Kínában őshonos, de megtalálható Indiában és Tajvanon is. A licsi szintén egy örökzöld fa gyümölcse, ezek kis, fehér húsos gyümölcsök, amiket vörös héj borít. A szőlőhöz hasonló állagú gyümölcs gazdag C-vitaminban. A licsi az utóbbi időkben világszerte meghódította a piacokat, fagyasztott gyümölcsként vagy befőttként árulják.

licsi

Csillaggyümölcs (Starfruit, karambola)

Indonéziában, Indiában és Sri Lankán honos. A csillaggyümölcs vagy karambola egy rózsaszínű virágú fán terem, amit még az Amerikai Egyesült Államokban is termesztenek. Az arany-sárga csillagvirág ropogós, édes gyümölcs, aminek az íze hasonlít az ananász, az alma és a kivi keverékéhez. Kétféle csillaggyümölcs van, az egyik édes, a másik pedig savanyú, mind a kettő gazdag C vitaminban. A gyümölcsöt általában üdítőként használják, de egyesek még bort is készítenek belőle.

csillaggyümölcs / karambola

Mangosztán (Mangosteen)

A Szunda-szigeteken és a Molucca-szigeteken őshonos. A mangosztán egy újabb örökzöld fa, ami furcsa alakú gyümölcsöket terem. A gyümölcsnek bíborvörös színe és krémes állaga van, az íze a citrusfélékéhez hasonlít egy kis barackos beütéssel. Gazdag antioxidánsokban; egyes tudósok úgy vélik, hogy segíthet csökkenteni egyes betegségek kialakulásának a veszélyét, például a rákét. Még egy legenda is szól arról, hogy Viktória királynő jutalmat ígért annak, aki hoz neki ebből a gyümölcsből.

mangosztán

Kumkvat (Kumquat, kvamkat)

Kínában őshonos. A kumkvat vagy kvamkat egy kis ehető gyümölcs, ami hasonlít a narancsra. Akárcsak a legtöbb fa a citromfélék családjából, a kamkvatot is nyersen eszik. Gyakran használják lekvárba és dzsembe, de szeszes italokban is megtalálható, például egyes likőrökben. A tajvaniak a teájukat ízesítik vele, míg mások megfőzik, és a torokfájás gyógyítására használják.

kumkvat

Durián (Durian)

Őshonos Malaysiában, Indonéziában és Bruneiben. A “gyümölcsök királyaként” is ismert duriánnak különleges illata, egyedi íze és kemény héja van. Illata miatt, amely a bűzös borz vagy a szennyvíz szagához hasonlít, Délkelet-Ázsiában be van tiltva a hotelekben és a tömegközlekedési eszközökön. De azért megéri kipróbálni, mert fenséges íze van.

durian

Pitaja (Pitaya, kaktuszgyümölc, sárkánygyümölcs)

Mexikóban és Közép- és Dél-Amerikában őshonos. A sárkánygyümölcs vagy pitaja több kaktuszfajtának a gyümölcse, aminek édes íze, és krémes húsa van. A legelterjedtebb sárkánygyümölcs a vörös pitaya, de vannak más fajtái is. A gyümölcséből üdítőt vagy bort lehet készíteni, de a virágai is ehetőek, és tea készítésére is használják.

pitaja

Kiwano (tüskés uborka)

A Kalahári-sivatagban és Afrikában őshonos. A kiwanot leginkább tüskés dinnyeként lehetne leírni. A Kalahári-sivatagból származik, és jelenleg megtalálható Kaliforniában és Új-Zélandon is. A sötétzöld belseje a banánra, a zöld citromra, a maracujára és az uborkára emlékeztet. Gyakran használják ételek díszítésére, de fagylaltokban is használják.

tüskés uborka

Forrás: https://napidoktor.hu/index