Abroncsszerűen szorít, lüktet vagy szemfájdalmat okoz a fejfájás?

Életünk során legalább egyszer biztosan szenvedtünk már a fejfájás kínzó érzésétől. A lakosság 40-50 százaléka pedig rendszeresen küzd különböző típusaival, amelyekről dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa, pszichiáter, infektológus beszélt. 

A fájdalomcsillapító legyen csak átmeneti megoldás

– A krónikus vagy gyakori fejfájástól szenvedők gyakran esnek a fájdalomcsillapítók átmeneti enyhülést kínáló csapdájába, mely több szempontból is veszélyes lehet. A fájdalomcsillapítók gyakori szedése károsítja a gyomor- és bélnyálkahártyát, melynek súlyos következménye lehet gyomor- és nyombélfekély kialakulása. A fájdalomcsillapítók helytelen használata ezen kívül önmagában is fenntarthatja a fejfájást, így nem csak a tüneteket nem szünteti meg, de a diagnózist is nagymértékben megnehezíti. A fejfájások kezelésében nagyon fontos az egyénre szabott terápia, hiszen a közel azonos tünetek hátterében egyéntől függően más-más kiváltó ok is állhat – hangsúlyozza dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa, pszichiáter, infektológus.

A fejfájás 3 fő típusának jellemzői

A fejfájás lehet migrén, cluster, tenziós is, a neurológus diagnosztizálhat.

Az önálló fejfájások különböző típusúak lehetnek: migrén, tenziós, vagy a viszonylag ritka, de igen erős fájdalmakat okozó cluster.

Migrén:

  • Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában.
  • 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán.
  • Órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat.
  • Fizikai aktivitás fokozza.
  • Gyakran társul hozzá rosszullét, hányinger, fénytúlérzékenység.
  • Nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
  • Látásjelenségek előzhetik meg a fájdalmat (fénylő foltok, kaleidoszkópszerű kép, stb.).

Tenziós fejfájás:

  • A legtöbb esetben enyhe, vagy mérsékelt (erőssége 4-6) fájdalommal jár.
  • A fej körül, abroncsszerű fájdalommal jár, amely a nyak, tarkó felé is kisugározhat.
  • Gyakran kíséri szorongás és depresszió.
  • Napokig eltart, krónikus formájában több, mint havi 15 napig is.

Cluster:

  • Az egyik oldalon, jellegzetesen a szem körüli környéken okoz éles, szúró fájdalmat (erőssége ált. 10-es) amelyhez könnyezés, orrdugulás, orrfolyás, szempirosság társul.
  • Fiatal, dohányzó férfiaknál gyakoribb.
  • Általában 30-90 percig tart.

Hogyan segíthet a neurológus?

A fejfájás kezelésére ma már számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre. A gyógymódok típustól és egyéntől függőek lehetnek, így azok meghatározása minden esetben szakorvos feladata. Első körben kikérdezzük a pácienst, majd a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhatunk, ami lehet belgyógyászati, szemészeti, fogászati kontroll és képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) is – ismerteti dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa. – A pontos diagnózist a páciens maga is segítheti, ha fejfájásnaplót vezet, de legalábbis végiggondolja a következő kérdéseket. Milyen jellegű a fejfájás? Milyen gyakorisággal jelentkezik? A fej melyik részén érezhető? Mennyi ideig tart? Jár-e más tünettel is, mint hányinger, szédülés, fénytúlérzékenység? Milyen gyógymódokat próbált eddig a fájdalom csillapítására? A fejfájás hátterében álló okok alapos felderítése után kezdhetjük meg a fájdalom megszüntetését. Mindezen információk birtokában a megelőző terápiák sikere és sikertelensége alapján lehet összeállítani egy terápiás tervet, amihez a beteg aktív együttműködése is szükséges. A cél, hogy tartósan, a lehető legkevesebb mellékhatással fájdalommentes életmód alakuljon ki, ami komoly életminőség javulást eredményezhet.

Forrás: Fájdalomközpont