5 dolog, amire ősszel különösen figyelni kell a klíma használata során

Ahogy beköszönt az ősz, a hőmérséklet fokozatosan csökken, a nappalok rövidebbek lesznek, az időjárás pedig változékonyabbá válik. Ilyenkor sokan kapcsolják be újra a légkondicionáló berendezéseket, hogy a hűvös reggelek és esték, valamint a nappali meleg időszakok között kiegyensúlyozzák a beltéri hőmérsékletet. A klíma használata azonban ilyenkor külön figyelmet igényel, ha szeretnénk azt hatékonyan és energiatakarékosan üzemeltetni, illetve ha el akarjuk kerülni az esetleges egészségügyi problémákat. Az alábbiakban tehát azt vizsgáljuk, hogy mire kell odafigyelni a klíma használata során az őszi hónapokban.

A klímát az átmeneti időszakban használhatjuk fűtésre is / fotó: 123rf.com

1. Vegyük figyelembe az időjárás változásait

Az ősz egyik jellemzője a gyorsan változó időjárás. Míg reggel és este hűvösebb lehet, addig napközben gyakran előfordulnak melegebb órák, emiatt még mindig sokan használják a klímát a lakás hűtésére. Fontos, hogy ezt ne megszokásból tegyük: akkor kapcsoljuk be a berendezést, ha arra az aktuális hőmérsékleti viszonyok miatt tényleg szükség van. A hűvösebb hónapokban gyakran egy éjszakai szellőztetés is elég lehet ahhoz, hogy napközben megfelelő hőmérsékletet biztosítsunk, ezzel pedig elérjük azt, hogy nem terheljük feleslegesen a készülékünket.

2. Az átmeneti időszakban használjuk fűtésre is

A hűvösebb idő beköszöntével gyakran előfordul, hogy a lakást hidegebbnek érezzük annál, mint ami számunkra komfortos, mégsem szeretnénk még bekapcsolni a gázkazánt, hiszen a fűtésre csak esetlegesen van szükségünk. A legtöbb modern légkondicionáló berendezés már képes a lakás felmelegítésére is, sokan azonban tartanak attól, hogy ez a funkció túlságosan megemeli a villanyszámlát. Ha a klíma jó hatásfokon működik és kedvező energiaosztályba sorolható, ettől nem kell félnünk, a fűtés ezen módja ugyanis gyakran még gazdaságosabb is – különösen akkor, ha csupán néhány fokkal szeretnénk emelni a hőmérsékletet.

További előny az, hogy a klímaberendezés használatával jelentősen csökken a felfűtési idő, a hőmérsékletet pedig egyszerűen, egy távirányító segítségével is szabályozhatjuk.

3. Tartsuk karban a berendezést

Évente legalább egyszer érdemes átvizsgálni és megtisztítani a légkondicionálót; erre tökéletes időszak lehet az ősz eleje, különösen akkor, ha a nyár folyamán intenzíven használtuk a berendezést. A szakemberek ilyenkor egyébként is jobban ráérnek, így nagyobb eséllyel találunk valakit, aki elvégzi ezt a munkát.

A feladat magában foglalja a műszaki ellenőrzést, melynek során megbizonyosodnak arról, hogy minden rendben van-e a készülékkel, nincs-e szükség valamilyen javításra. Fontos a klíma külső és belső tisztítása is, split klíma esetében pedig a kültéri egységről sem szabad megfeledkezni, hiszen a szennyeződések eltávolítása javíthatja a működés hatékonyságát.

4. Biztosítsuk a megfelelő páratartalmat

Az őszi hónapokban, amikor még meleg van ugyan, de gyakori az esős idő, könnyen megnőhet a levegő páratartalma, amit a lakásban is észlelhetünk, ha pedig nem kezeljük időben, ez a helyzet a penész megjelenéséhez is vezethet. A klíma ekkor is a hasznunkra lehet, hiszen segítségével a lakás páratartalma is csökkenthető. Arra viszont vigyázzunk, hogy a túl száraz levegő következtében fogékonyabbak lehetünk a különböző légúti betegségekre, ezért mérjük rendszeresen otthonunk páratartalmát, és igyekezzünk azt 40-60 százalék között tartani.

5. Védjük a kültéri egységet

A split klíma a beltéri(k) mellett egy külső egységet is tartalmaz, mely ebből adódóan folyamatosan ki van téve az időjárás viszontagságainak. Ősszel a lehulló levelek és egyéb szennyeződések is megtapadhatnak az egységen, ami így nem tud megfelelően szellőzni, ez pedig befolyásolhatja a klíma működését; csökkenhet annak hatékonysága, esetleg megnőhet az energiafogyasztás. Ezért ellenőrizzük rendszeresen a külső egységet, különösen akkor, ha annak közelében nagyobb, lombos fák találhatóak.

Ősszel is vigyázzunk a klíma állapotára!

Nem titok, hogy évről évre egyre melegebb van, ami azzal is együtt jár, hogy sokszor még ősszel is szükségünk van a légkondicionáló berendezés használatára. A folyamatos működtetés miatt ne feledkezzünk meg ilyenkor sem a rendszeres tisztításról és karbantartásról; ha ezekre odafigyelünk, akkor berendezésünk egész évben gondoskodni fog a számunkra ideális belső hőmérsékletről.

(x)

Forrás: PR cikk