A hirtelen fogyás előnyei és hátrányai

„Hirtelen fogyni, mindenki ezt szeretné, ám ez veszélyes, nem is kicsit… Hogy mit mond a szakember és hogy mit tehet az, aki folytonos súlyingadozással küszködik, most megtudhatják.”

A TV2 Tények Plusz egyik adásában a hirtelen fogyás veszélyeiről nyilatkozott Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos, a MediFat igazgatója. 

fogyas

„A gyors fogyás nagyon motiváló lehet, főleg ha az ember már hosszabb ideje küszködik  a súlyfeleslegével, vagy a gyakori súlyingadozással. Előfordul, hogy pl. gyomorszűkítő műtét következtében jön létre gyors fogyás, de az is lehet, hogy egy hosszabb utazás során extra odafigyelés nélkül is leolvadnak a kilók a napi több órás testmozgás, megváltozott táplálkozás hatására. 

Szerencsére jó módszerválasztással, orvosi felügyelet mellett  műtét vagy hosszú utazás nélkül is lehet rövid idő alatt egészségesen, főleg zsírból  fogyni, karcsúsodni, ami az egészségi állapot is kedvezően befolyásolhatja.”

sovány, fogyás

A hirtelen fogyás veszélyei

A hirtelen fogyás azonban számos veszélyforrást is rejt.

  1. Az egyik leggyakoribb nem kívánt változás a bőr megereszkedése. Ez akár kisebb mértékű gyors fogyásnál is előfordulhat, nagyobb fogyásnál pedig akár plasztikai műtét is szükségessé válhat. Szerencsére ez a probléma kiküszöbölhető a fogyókúra részeként végzett egyidejű helyi kezeléssel, pl. az orvosi elektrolipolízissel.

  1. A gyors fogyás orvosi háttér nélkül egészségügyi problémákat okozhat: 

  • az epepanaszok, epekő előfordulása akár a 12-25% gyakoriságot is elérheti
  • magasabb fehérjebevitellel járó fehérjediéta esetén különböző mértékű folyadékhiány, kiszáradás, veseproblémák alakulhatnak ki, kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel  
  • nem megfelelő mértékű rostfogyasztás  és folyadékbevitel esetén emésztési panaszok (pl. székrekedés, puffadás) is felléphetnek
  • az egyoldalú, megszorító diétákban hiánytüneteket okozhat a vitaminok, ásványi anyagok nem megfelelő bevitele, ezek pótlása elengedhetetlen
  • a nem megfelelően összeállított intenzív fogyókúra pl. túlhajszolt mozgás, nem megfelelő minőségi összetételű táplálkozás gyengíti az immunrendszert, ez különösen veszélyes pl. influenza szezonban, főleg a veszélyeztetett kategóriákba tartozók számára
  • a gyors fogyás általában izomveszteséggel jár, a szívizmot is érinti, ezért nőhet bizonyos szívbetegségek kockázata
  • a gyors fogyás során előfordulhat vércukorszint, vagy vérnyomás ingadozás, többek között ezért is fontos az orvosi háttér! 
  1. Mivel a fogyás relatíve gyors, sokan eleve rövidebb időtartamú változásban  gondolkodnak, ezért ritkább a hosszú távú életmódváltás, gyakoribb a jojó szindróma

  1.  Pszichés alkalmazkodás az új testmérethez. A psziché is megjegyez egy testalkatot, a pszichés alkalmazkodás az új testmérethez jóval lassabb, akár 3-4 hónappal a fogyás után fejeződik be, és ebben az időszakban  tudatos odafigyelés nélkül könnyebb visszahízni.

A személyre szabott módszerválasztás és az orvosi felügyelet mindenképpen javítja a fogyókúra hatásosságát, gyors fogyás  esetén pedig a biztonság szempontjából még fontosabb, mint a lassabb súlyvesztésnél. 

Forrás: