Gondolta volna? A láb deformitásai diabétes-t is jelezhetnek!

A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran túl későn derül fény, éppen ezért fontos a szűrésen való rendszeres részvétel, és panaszok esetén a mihamarabbi laboratóriumi vizsgálat.

A diabetes egyik lehetséges szövődménye a neuropátia, melynek hatására érzékkiesés jelentkezhet. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja arra a figyelmet, hogy ennek egyik jele lehet a lábfej deformitások, valamint a kalapácsujj kialakulása. Ezt együttesen diabeteses láb szindrómának nevezzük. Rossz anyagcsere helyzet és hosszú betegségtartam esetén 1-es típusú diabetesben is jelentkezhet.

Károsodott idegi funkciók-lábzsibbadás, bizsergés érzékkiesés

A 2-es típusú cukorbetegég lappangva alakul ki, így gyakori, hogy egy rutin vizsgálat során derül fény a problémára. Az esetek többségében már szövődményekkel lehet találkozni, hiszen megfelelő kezelés nélkül a magas vércukorszint könnyen visszafordíthatatlan károsodásokat okozhat. A túlzott mennyiségben jelenlévő cukor a finom idegrostokat és azokat az ereket károsítja, melyek az idegeket táplálják. Idővel az idegek elveszíthetik az agyba és az agyból történő normális jeltovábbító képességüket. Ennek következtében alakul ki az érzészavar – a perifériás  sensoros neuropátia.Gyakori tünet  főként  az alsó végtagokon jelentkező lábzsibbadás, bizsergés , érzéskiesés, mely főként esti éjszakai órákban jelentkezik. Hosszabb fennállás esetén ezekhez fájdalom is társulhat.

Fotó: 123rf.com

Kalapácsujj, mint tünet

A kalapácsujj igen gyakorinak számít, főleg az idősebbek körében, melyet a láb statikai zavara okoz. Jellemzően a 2.3. lábujjakon jelentkezik, a lábboltozat harántsüllyedése miatt. Ezt kiválthatja rossz cipő rendszeres viselése, genetikai tényezők, lúdtalp és minden más, ami abnormális helyzetben tartja a lábfejet.  Érdemes tudni, hogy a problémát akár cukorbetegség is okozhatja, mert károsodott idegi funkciók miatt a járás bizonytalanná válik, a súlypont máshova kerül, a talpboltozat lelapul, a talpi zsírpárna csökken, az ujjakon kalapácsujj alakul ki. A láb mérete is változik. Ez egy idő után a lábfej deformálódáshoz vezet. A kis artériák szűkülete nemcsak az idegeket károsítja, hanem a láb szöveteinek a vérellátását is. Ezekhez a tünetekhez ha hozzávesszük az esetleges látászavart, érthető, hogy a láb sérülékennyé válik

Akár lábamputáció is lehet a vége, ha nem csökkenti vércukorszintjét

Fotó: 123rf.com

A lábfej deformálódás, ezen belül a kalapácsujj kialakulása jelzi a diabeteses láb szindrómát. Rossz anyagcsere állapot esetén, ha tartósan magas a vércukorszint, a nyomásnak kitett helyeken, főként a talpon, lábujjakon nehezen gyógyuló sebek alakulhatnak ki. A fokozott fertőzés-hajlam miatt súlyos, akár a csontokra terjedő gyulladás fejlődhet ki, az érintett láb amputációjához is vezetve- hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Riasztó adat, de a lábamputációk nagy része a cukorbetegség szövődménye, a diabeteses láb miatt válik szükségessé.  Hogy ez elkerülhető legyen, ahhoz az első lépés a vércukorszint szint normál tartományban tartása, a neuropátia vizsgálatok korai elvégzése és a fokozott odafigyelés (higiéniai szabályok betartása, megfelelő cipő kiválasztása, lábak alapos átvizsgálása, sebek után kutatva és ne járjon mezítláb sérülések elkerülése céljából).

Forrás: Cukorbeteg Központ


Egy válasz

  1. Ilona

    A cikk jól indult. De mit tegyek a már kialakult kalapácsujjal, a Charcot-lábbal, a polineuropátiával, és az összes többi szövődménnyel?!