Egészséges reggeli diabétesz esetén – 1. rész

Ízletes és értékes falatok cukorbetegeknek

A reggelit a nap legfontosabb étkezésének tartják. Ez különösen igaz a cukorbetegekre nézve. Diabétesz esetén a reggeli étel segít a vércukorszint stabilan tartásában. Mit érdemes enni, ami értékes tápanyag és ízletes is?

Számos szakember ma is a reggelit tekinti a legfontosabb napi étkezésnek. Ezt a szabályt különösen fontos betartaniuk a diabéteszben szenvedő embereknek. A reggeli étel ugyanis segít abban, hogy vércukorszintjük a nap folyamán stabil legyen. Ha kihagyják ezt az étkezést, nagyobb vércukorszint-emelkedés jön létre ebéd és vacsora után.

A jó napkezdéshez diabétesz esetén olyan reggeli szükséges, amely tartalmaz rostot, sovány fehérjét és egészséges zsírt.

1. Zabétel: az éjszakára beáztatott zabétel nagy mennyiségben rejt rostot, s segít a vércukorszint kordában tartásában. Válasszunk hengerelt vagy vágott zabot, mert ezek kevésbé feldolgozottak, mint az instant változatok. Szórjuk meg őket gyümölccsel vagy egy kis édességgel és dióval, plusz fehérje céljából. Ha nincs időnk napközben megfőzni, készítsük el este a reggelit: keverjünk össze egy rész zabot két rész vízzel vagy alacsony zsírtartalmú tejjel. Hagyjuk a hűtőben és reggelre krémes zabételt kapunk.

2. Mogyoróvaj és gyümölcs: kitűnő diabéteszes reggeli, ha eloszlatunk teljes kiőrlésű pirítóson cukormentes mogyoró- vagy mandulavajat. Lehetőleg olyan kenyeret keressünk, amelyben van legalább 3 gramm rost szeletenként. Friss gyümölccsel, például áfonyával, málnával megszórhatjuk. A kenyeret teljes kiőrlésű palacsintával és gofrival is helyettesíthetjük.

3. Tojásos szendvics: főzve, buggyantva, rántva egyaránt jelentős fehérjét tartalmaz a tojás. Egy nagyobb darabban 6 gramm proteint találunk. Ezt pedig hosszabb idő megemészteni, ami segít stabilan tartani a vércukorszintet diabétesz esetén. Ezért érdemes tojást enni reggelire, de még jobb, ha szendvicsbe tesszük, alacsony zsírtartalmú sajttal, paradicsomszelettel vagy teljes kiőrlésű muffin formájában fogyasztjuk. Zsírszegény pulykahús is kerülhet a szendvicsbe az extra fehérje miatt.

Fotó: 123rf.com

4. Görög joghurt parfé: remek diabéteszes reggeli a krémes görög joghurt. Kevesebb cukrot és szénhidrátot tartalmaz, mint a hagyományos. Fehérjében gazdag, 23 gramm van egy csészényi joghurtban. Adjunk hozzá rostdús gyümölcsöt vagy diót, mandulát, mogyorót. Egészséges zsírokkal és ropogós finomságokkal látjuk el magunkat egy ilyen diabéteszes reggelivel. Plusz, ha gyakran fogyasztunk dióféléket, csökkentjük a szívbetegségek kialakulásának esélyét, melynek nagyobb a kockázata cukorbetegség esetén.

5. Édesburgonya és csirke: a bacon és a marhakolbász nagy mennyiségben tartalmaz zsírt és sót, ezért diabéteszesen nem túl jó választás. Fogyasszunk inkább vagdaltat: süssünk ki gombát, hagymát és paprikát, majd adjunk hozzá fűszert, csirkehúst és egy kis vizet. Főzzük pár percet, majd adjuk hozzá a felszeletelt édesburgonyát, extra rost és C-vitamin céljából.

6. Zöldséges omlett: hagyatkozzunk a nem keményítőtartalmú zöldségekre. Együnk reggelire brokkolit, spenótot, kelkáposztát, paradicsomot. Szénhidráttartalmuk alacsony és kitűnő C-vitamin források. Az elegendő vitamin pedig segít szinten tartani a vércukrot. Adjunk főtt zöldségeket és zsírszegény sajtot a tojáshoz, s kínáljunk az omletthez teljes kiőrlésű pirítóst.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php