A bujkáló cukorbaj

Ma a világban körülbelül 200 millió cukorbeteg van, tendenciák szerint 2025-re ez megduplázódhat.

A cukorbetegséget nagyon sokan évekig nem veszik komolyan, egészen addig, míg ki nem alakulnak a szövődmények, amik már kellemetlenebb panaszokkal járnak.

Az I.-es típusú cukorbetegség veleszületett inzulinhiányos állapot, betegség. A II.es típusú cukorbetegség évek múltán alakul ki, fokozott keringési kockázattal társuló,a tüneteket jóval megelőzően kezdődő komplex anyagcsere betegség. Oka az, hogy csökkennek az inzulintermelő sejtek, ezáltal inzulinhiány alakul ki, amit az inzulintermelés teljes kimerülése követ.

Sokan azt mondják, így is jól érzik magukat, semmit nem éreznek ebből a betegségből, ezért nem is hajlandóak foglalkozni vele, diétázni meg főleg nem, mert sokak életében ez az egyetlen öröm, ha jól teleeszi magát.

Sajnos sokszor a magas vércukorszint tényleg nem okoz különösebb panaszokat, az alacsonyabb vércukorszint annál inkább. akiknél sűrűn előfordul az alacsony vércukorszint, hípoglikémia, azok foglalkoznak is a betegségükkel, mert megijednek, ettől a rosszulléttel járó állapottól.

cukor15

Akiknél inkább csak a magas vércukorértékek fordulnak elő, csak akkor kapnak észhez, ha már a társult betegségek (veseelégtelenség, szürke hályog, érrendszeri panaszok) kialakult. Ezek az érrendszer folyamatos, évek alatti pusztítása által alakul ki, ugyanis a vércukor ingadozás folyamatosan roncsolja az érrendszert.

Van, aki annyira elveszti az érzékelést a lábában, annyira tönkremegy az érrendszere, hogy a rajzszöget, akkor veszik ki a lábából, amikor elmegy a féléves kontrolljára a diabetológiára. Az ilyen balesetek vezetnek ahhoz, hogy elfertőződés miatt le kell vágni a lábujjat.

Ma hazánkban kb. több mint 1 millióra becsülik a cukorbetegek számát!

Hajlamosít ó tényezők

környezet

genetika

elhízás, ami vezethet inzulinrezisztenciához, vagy béta sejt rendellenes működéséhez (ami termeli az inzulint), és így alakul ki a 2es típusú diabétesz.

A diabéteszes betegek két-harmada szív és érrendszeri betegségekben hal meg!

– koszorú ér eredetű halálozás 2-5* gyakoribb

– agyvérzés 3-szor gyakoribb

– érszűkület 4-szer gyakoribb

Kik veszélyeztettek a II-es típusú diabétesz kialakulásában?

– hasi elhízás: haskörfogat ha nagyobb 94 cm-nél férfiaknál, nőknél nagyobb, mint 80 cm

magas vérnyomás: nagyobb mint 130/85

– családi halmozódás

– 45 év feletti életkor

– mozgásszegény életmód

– terhességi diabétesz vagy 4000 grammnál nagyobb súlyú baba szülése

– bizonyos gyógyszerek tartós szedése

f9foizwd

Fontos a kezelésben

– megelőzni az anyagcsere felborulását

szövődmények késleltetése, visszafordítása

– megfelelő életminőség biztosítása

magas kockázatú az a beteg,aki önkontrollos mérésnél:

– éhgyomorra vagy evés előtt 6 feletti értéket mér

– étkezés után: 9 felettit

HbA1c 7,5 feletti

Mikor kell minden esetben inzulinkezelés?

– éhomi vércukor 13,9 feletti és/vagy bármikor mért vércukor 16,7 feletti és/vagy HbA1c 10% feletti

Az étrend előnyei

– bárki által elsajátítható

– nem igényel felszerelést vagy különösebb helyszínt

nincs ellenjavallata

– változatos étrendet biztosít

Az eddig fogyasztott energiamennyiség 500-600 kalóriával való csökkentésével és a szénhidrátbevitel korlátozásával kell kezdeni a fogyást.

edzes3

A fizikai aktivitás beépítésére is igaz hogy nem igényel különösebb felszerelést pl a séta, bárki által elsajátítható és csökkenti a keringési kockázatot! Napi minimum 30 perc intenzív mozgás szükséges! Ne késlekedjen, ha saját magán vagy közeli hozzátartozóján észleli a cukorbetegég legfőbb tüneteit:

Fokozott folyadékvesztés és szomjúság: A cukor, ami a vizeletben kiválasztódik, nagy mennyiségű folyadékot köt meg, vizelethajtóként működik. A betegek napi 4-5 litert ürítenek, emiatt sok folyadékot fogyasztanak. A viszonylag hirtelen kialakuló cukorbetegségnek ez az egyik első tünete.

Inzulin hiányában a sejtek nem tudnak szőlőcukrot felvenni, emiatt magas a vér cukortartalma, de a sejtek valójában éheznek. A beteg sokat eszik, mégis lefogy. A zsírok lebontása csak cukor jelenlétében teljes, anélkül acetonná, acetecetsavvá alakulnak. Emiatt a beteg lehelete acetonszagú. Ha bármelyiket tapasztalta magán vagy családtagján, menjen diabetológus szakorvoshoz és a szakszerű diéta miatt keresse fel dietetikusát.

Forrás: