A melatonin hatásos az autista gyermekek alvászavaraira

A vény nélkül kapható melatoninos gyógyszer megrövidítheti az autisztikus viselkedészavarban szenvedő gyermekek elalvási idejét.

A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy azok a gyerekek, akik szedik a vény nélkül kapható melatonint, hosszabb időt töltenek alvással éjszaka, javul az elalvási latencia és az elalvási idő. Az átlagos alváshossz a placebóhoz képest 21 perccel hosszabb lett, az elalvási latencia 28 perccel lett rövidebb, a beteg 42 perccel korábban aludt el.

A fő szerző, Beth L. Goodlin-Jones szerint, aki a sacramentoi California Egyetem munkatársa, a vény nélkül kapható melatonin kiegészítő minden életkorban előnyös a gyermekek számára. Enyhíti a szülőkre nehezedő extra stresszt is, melyet a speciális igényű gyermek nevelése jelent számukra. ?Az elalvási zavarok nagyon kiborítóak a gyermek és családja számára.? ? mondta Goodlin-Jones. ?Néha 1-2 órába is beletelik, hogy elaludjanak, és ezen idő alatt felbolygatják az egész család életét.?

A szerzők jelentése szerint az autista gyermekek 89 %-ánál, az FXS-szindrómások 77 %-ánál figyelhető meg alvászavar. A fragilis-X szindróma az egyik leggyakoribb öröklődő értelmi sérülést okozó betegség, mely jelentkezhet tanulási zavarokban, mentális retardációban és az autizmusnak is az egyik legismertebb oka.11821Az elalvás nehezítettsége és a gyakori éjjeli felébredés a leggyakrabban jelentkező zavarok. A kutatók azt feltételezik, hogy ezeknél a gyerekeknél a melatonin normálistól eltérő szintje okozza az alvászavarokat. A melatonin egy természetes hormon, a tobozmirigy termeli, és úgy vélik, ez segíti az éjszakai alvást.

A tanulmányhoz 12 gyermek adatait használták fel, 2 és 15 év közöttiekét. Objektíven és szubjektíven is felmérték az alvás mennyiségét és minőségét. 5 gyermek felelt meg az autizmus kritériumainak, 3 a fragilis X-szindrómának, 3 gyereknél pedig mindkét elváltozás fennállt.

A résztvevők két héten át vagy melatonint, vagy placebót kaptak. Ezután további két héten át kicserélték a gyógyszereiket. Mindegyiküket megvizsgálták, hogy autisták e és DNS-tesztet végeztek az FXS felderítésére.

A szerzők azt javasolják, hogy a melatonin kiegészítés mellett viselkedésterápiára is érdemes járni, továbbá különböző alvás higiénés gyakorlatokkal szabályozni az alvászavarokat.

Forrás: