Percek alatt okoz génkárosodást a cigaretta

A cigarettában lévő rákkeltő anyagoknak csupán néhány percre van szükségük ahhoz, hogy egy későbbi tumor kialakulásának alapjait megteremtsék a DNS károsításával.

Amerikai tudósoknak kutatásukban most először sikerült a policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) hatását végigkövetniük. Ez a szennyező anyag a dohányfüst mellett megtalálható a széntüzelésű gyárakban és a faszénen sült ételekben is.

A tizenkét önkéntes dohányos részvételével zajló vizsgálat szerint a dohányzás után csupán tizenöt-harminc percnek kell eltelnie ahhoz, hogy a PAH a vérben olyan anyaggá alakuljon, amely genetikai változásokat, így rákot idézhet elő.

Stephen S. Hecht, a Minnesotai Egyetem munkatársa és kollégái szerint a cigarettában lévő PAH a tüdődaganattal és tizennyolc további rákfajtával hozható összefüggésbe.

hamutarto10

Hecht elmondta, a kutatás egyedülálló, mivel csak a cigarettafüst belégzésének hatását vizsgálja, egyéb károsító tényezők, például a légszennyezettség vagy a szegényes étrend figyelembe vétele nélkül. A kutatók figyelmeztetnek arra: téved, aki azt hiszi, hogy majd "időben" abbahagyja a dohányzást.

A genetikai károsodások nem évek múltán lépnek fel, hanem adott esetben már az első cigaretta elszívása után. Az amerikai nemzeti rákkutató intézet által támogatott kutatás eredményeit a Research in Chemical Toxicology című szaklapban mutatták be. Tüdőrákban világszerte háromezren halnak meg naponta, a halálozások kilencven százaléka összefüggésbe hozható a dohányzással.

Forrás: