Készüljünk fel a bezártságra is – Melegen és biztonságban télen!

Egyre hosszabb „előkészületek” után ugyan, de a tél minden alkalommal megérkezik – ilyenkor pedig a hó és a fagy elől kénytelenek vagyunk otthonunkba húzódni. 

Hiába késlekedik, azért egy idő után megérkezik a tél, a tőle elvárható hideggel, faggyal és hóval. Sokan szeretik a telet, de a többség azért jobban vágyik a kellemes, nyárias hónapok után. Télen ugyanis kénytelenek vagyunk több időt tölteni a négy fal között, köszönhetően a zord időjárásnak. Talán még úgy is érezzük: erőnkből is veszítettünk.

Íme néhány tipp, hogyan készüljünk fel a hideg időjárásra, hogyan tartsuk magunkat és környezetünket is melegebben!

homero

1.A hő

Jól járunk, ha a szükségtelen szobákat „kizárjuk”: csukjuk be ajtajukat és azokat ne is fűtsük igazán. Takarókkal, törölközőkkel tömjük be az ajtók alját, ne legyenek rések. Levegőztessük a kandallót vagy a fatüzelésű kiskályhát, ha van otthon. Öltözködjünk rétegesen, így levehetünk és fel is vehetünk egy réteget, ha melegünk van vagy fázunk. Hordozható generátort csak kültéren használjunk!

2.Előzzük meg a fagyást

Kemény fagyokban lehetőleg ne tartózkodjunk kint. Ha mégis ki kell mennünk, akkor fogadjuk meg az alábbi tanácsokat:

Öltözzünk olyan melegen, amennyire csak lehet, de ruházatunk könnyű rétegekből álljon. Viseljünk kalapot, fedjük be a szánkat, hordjunk meleg kesztyűt. Vegyük észre a fagyás jeleit: a fehéres, fakó színre váltó kéz- és lábujjak, füllebeny vagy orrszélek nem jó jelek. Ahogyan az sem, ha nem érzékeljük az ujjainkat! Ha úgy gondoljuk, fagyásról van szó, azonnal forduljunk orvoshoz!

Menjünk meleg helyre, vegyük le az átnedvesedett ruhát – amennyiben ezt nem tehetjük meg, saját testmelegünket használjuk arra, hogy átmelegítsük a fagyott területet. Ha a hidegrázás kontrollálhatatlan, a beszéd akadozik és memóriavesztés is tapasztalható, hipotermiáról van szó –orvosi segítségre van szükség, olyan gyorsan, ahogy csak lehet!

3.Mielőtt havazik/hóvihar lesz

Az olyan esetek megelőzése érdekében, mint hogy elvág minket a hó a külvilágtól (kis falvakban sajnos elő is fordul), célszerű felkészülni.

Gyűjtsünk be elegendő élelmet akár két hétre, olyat is, amelynek nincs szüksége hűtésre. Palackozott vizet is vegyünk megfelelő mennyiségben. Legyen nálunk zseblámpa, elemek, legyenek működőképesek az egyéb elemmel működő dolgok, melyek fontossá válhatnak, ha nincs áram. Nem árt, ha jégolvasztót is beszerzünk. Konzervnyitó mindig legyen elérhető: teljesen egyszerű, ami kézzel könnyen kezelhető. Extra takarókra és hálózsákokra is szükségünk lehet.

4.Ha áramszünet következik be

Bizony ilyesmire sem árt felkészültnek lenni a téli időszakban. A hűtőszekrényben tartott élelmiszerek 4-6 óráig maradnak hidegek. Tartsuk zárva az ajtót, hogy ezt az időt növeljük. Egy teljesen megpakolt fagyasztó még megőrzi a hideget 48 órán át, egy félig pakolt fagyasztó pedig kb. 24 óráig.

Együk a maradékokat. Fogyasszuk a húst, minden terméket, ami tejes, krémes, a lágy sajtot és a tejfölt együk meg először.  Az egyéb romlandó ételeket pedig az után, hogy már 4 órája nincs áramunk. A fagyasztott ételek, amelyek jégkristályokat tartalmaznak, megfőzhetőek, ha visszajön az áram. Úgyis kell nekik idő, hogy kiolvadjanak.

Vannak élelmiszerek, melyeket általában biztonságban lehet tárolni néhány napig szobahőmérsékleten (persze nem túlfűtött szobában!): margarin, vaj, kemény sajt, friss gyümölcs és a legtöbb zöldség, a száraz gyümölcs, ecetalapú salátaöntet (már megkezdett dobozban is), dzsem, fűszerek, taco szósz, barbecue szósz, mustár, ketchup és olajbogyók. Ha kétségeink vannak, inkább dobjuk ki a terméket.

5.Gyógyszerek

Ha gyógyszereink hűtésre szorulnak, ki kell dobnunk őket, ha sokáig nem lehet hűteni. Csak akkor folytassuk a szedésüket, ha semmiképp nincs mód újat beszerezni.

6.Hólapátolás

Ne lapátoljunk, ha szívbetegségünk, szívrohamunk vagy stroke-unk volt illetve nem vagyunk jó fizikai kondícióban. Tartsunk gyakran szünetet. Ne igyunk alkoholt se előtte, se utána. Nehéz ételt se ajánlott hólapátolás előtt vagy után fogyasztani. Tartsuk be a szabályokat egészségünk megőrzése érdekében!

Búcsú Adrienn

Forrás: