Hogy kerülik meg a ráksejtek az immunrendszert?

Amerikai kutatók egérkísérletekben megtalálták azt a molekuláris mechanizmust, amely egereknél segíti a melanomás sejteket abban, hogy megkerüljék az állat immunrendszerét.

A Nature tudományos magazinban szerdán közzétett tanulmány egykor humán alkalmazáshoz is vezethet, segítheti olyan szerek kidolgozását, melyek e mechanizmus gátlásával akadályozzák a tumor növekedését. Az Egyesült Államok Országos Rákintézetében végzett kísérletekben a kutatók elsőként mutatták meg, hogy az interferon-gamma nevű fehérje kulcsszerepet játszik a melanoma szétszóródásában.

A melanoma a bőrt érintő, igen agresszív ráktípus, amely ellenáll a szokásos kemoterápiás kezelésnek, és magas a halálozási aránya. Mint Glenn Merlino kutatásvezető elmondta, ugyanazt a típusú ibolyántúli sugárzást használták az egerek besugárzására, amely a napégést okozza, és azt tapasztalták, hogy ennek hatására a fehérvérsejtek mélyen beszűrődtek a rágcsálók bőrébe. 15940A fehérvérsejtek interferon-gamma molekulákat termeltek, amelyek azután segítették a melanoma terjedését.

Amikor olyan antitesteket fecskendeztek be az egereknek, amelyek blokkolják az interferon-gammát, azzal sikeresen megszakították a jelátadó folyamatot, és hatékonyan csökkentették az UV-sugárzás által kiváltott bőrrák kockázatát. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2000-ben kétszázezernél több melanomás esetet diagnosztizáltak, és hatvanötezren haltak meg miatta.

Forrás: