Légy tisztában önmagaddal, hogy a legjobb anyuka lehess!

Vida Ágnes úgy gondolja, felesleges gyermeknevelési praktikákkal és fortélyokkal próbálkozni mindaddig, amíg az anyuka saját magával nincs tisztában. Az Anyapszichológia épp azokat a lelki folyamatokat igyekszik kibogozni, melyek a fogantatás pillanatában megjelennek a kismamában, s aztán gyermeke felnőttkoráig motoszkálnak benne.

Anyapszichológia címmel jelent meg Vida Ágnes babapszichológus legújabb könyve, ami egy kicsit átértelmezi a gyerekek viselkedésbeli problémáinak okát. A szakember ugyanis sok év tapasztalata után arra a megállapításra jutott, hogy a legtöbb probléma forrása nem is a gyermekben, sokkal inkább az anyuka lelki állapotában keresendő. Ezeket a lélektani frusztrációkat igyekszik feloldani a szerző, hogy anyuka és baba kapcsolata ne aggodalmaskodásból, hanem csupa boldog és szeretetteljes percből álljon.

„Nagyon régóta foglalkozom a gyermekek nevelésével és viselkedésével kapcsolatos problémákkal, és egy idő után azt fedeztem fel, hogy sok esetben nem is a gyerkőcben kell keresni a probléma forrását, inkább a szülőkben. A modern kori anyuka és apuka számtalan elvárásnak próbál megfelelni, amiket olykor a társadalom, de sok esetben saját maguk állítanak fel, és kudarcnak élik meg, ha ez nem sikerül. Ezek a félelmek bennem mint anyában ugyanúgy megjelentek, teljesen természetes aggodalmak a gyermekvárással, gyermekneveléssel, az anyai szereppel kapcsolatban, ezért a könyv abban segít, hogy ezeket az érzéseket ne vigyük tovább, hanem győzzük le, oldjuk fel, hogy megtaláljuk sajátmagunkat ebben az új szerepben, és gyermekünk tökéletes anyukájává váljunk. Éppen ezért ajánlom minden anyukának, de elsősorban a várandós kismamáknak, hogy mielőtt a csöppség világra jön, már felkészülhessenek erre a gyökeresen megváltozott helyzetre, és önmaguk ismeretében kezdhessenek életük legboldogabb szakaszához” – mondta el Vida Ágnes.

konyvborito

Az Anyapszichológia című könyv a fogantatástól egészen a gyermek felnőtté válásáig végigkíséri az anya belső változásait.

„Nagyon nehéz volt minden fontos állomást sorra venni úgy, hogy végül egy könyvvé váljon össze, hiszen még ezer oldalt tudtam volna írni, az sem merítené ki a témát. Végigvettem a lélektanilag legfontosabb állomásokat, az anya belső utazását, érzelmeinek változását egészen a fogantatás pillanatától kezdve szinte egész életén át. Azzal kezdem, hogy bemutatom, mennyi gátlás jön még az anyaság előtti, kislánykori időkből, hiszen a társadalom teljesen átalakult, és amit anyukánk vagy nagymamánk megtehetett, azt mi már nem tehetjük meg: nem hagyhatjuk ki a családi életünkből a munkát, mert ott a mobiltelefon, a számítógép, ahol bárhol elérhet bennünket a főnökünk, vagy nem maradhatunk otthon három évig a gyerkőccel, mert akkor elveszítjük az állásunkat. Ezek a dolgok komoly lelkiismeretfurdaláshoz vezethetnek, ami később probléma lehet a gyermek nevelése közben. Ezután foglalkozom az anyai ösztön kérdésével: vajon létezik-e, és ha igen, hogyan befolyásol minket, édesanyákat. Beszélek tabutémákról is, mint a meddőség lélektani hatása, hogy hogyan birkózhat meg vele egy nő. Megvizsgálom a várandósság és a szülés megtapasztalásának élményeit, az anyai érzelmeket, az anya és a gyermek kapcsolatának változásait, végül igyekszem kibogozni, hogyan tudja egy nő a tőle elvárt szerepeket – mint anya, feleség, dolgozó – összeegyeztetni. A könyv célja az, hogy a szülő ne frusztrációkkal, félelmekkel és aggodalommal nézzen szembe egy éveik tartó állapotváltozással, hanem minden erejét arra fordíthassa, hogy jó anya legyen” – tette hozzá Vida Ágnes.

Forrás: