Ingyenes genetikai vizsgálat minden kismamának!

Egy édesanya számára nincs fontosabb a bizonyosságnál; ha magzati korban bármilyen fejlődési rendellenesség mutatható ki a születendő gyermeknél, akkor azt mindenkinek jogában áll minél előbb megtudni. Manapság egyre több vizsgálat segíti az orvosokat és szülőket, hogy a várandósság korai szakaszában felismerhetőek legyenek a születési rendellenességek, ám ezekért olykor vagyonokat kell fizetni.  Vajon miért nem jár minden babának az ingyenes genetikai vizsgálat?

A Babagenetika Egyesület célja, hogy alanyi jogon és térítésmentesen legyen elérhető minden olyan vizsgálat, amely már magzati korban, a legnagyobb biztonsággal ismeri fel a fejlődési rendellenességeket, hogy a szülők és velük együtt az orvosok megfelelő módon tudjanak felkészülni születendő babájuk esetleges speciális igényeire, sok esetben ugyanis már a szülés pillanatában szükség lehet az ismeretekre.

Ezért a Babagenetika Egyesület a Magyar Nők Szövetségével egy olyan rendhagyó kampányt hirdetett, melynek célja a genetikai vizsgálatok szélesebb körű megismertetése és ingyenessé tétele.

A genetikai vizsgálatok széles körű megismertetése és a diagnosztikák mindenki számára elérhetővé tétele elengedhetetlen, hiszen ezek segítségével lehet időben felismerni a fejlődési rendellenességeket. A terhesgondozás során a tájékoztatás sok esetben csak a kötelező vizsgálatokra terjed ki, a választhatókkal kapcsolatban sajnos nem, vagy alig kapnak információkat a kismamák, ami azért jelent problémát, mert a kötelező vizsgálatokkal nem ismerhető fel minden. Úgy gondoljuk, hogy minden várandós nőnek, leendő szülőnek joga van az objektív és minél korábbi tájékoztatáshoz.  Mivel kiemelt célunk, hogy ezek a speciális vizsgálatok állami támogatást élvezzenek, elindítottunk egy petíciót is” – árulta el Sevcsik M. Anna, a Babagenetika mozgalom elindítója.

terhesseg

Ahhoz, hogy tisztább képet kaphassunk a kérdéskörben, a Babagenetika Egyesület egy workshopot hirdetett október 22-ére, ahol szakemberek, érintett szülők, pszichológusok és civil szervezetek képviselői járják körbe a témát.

Programterv:
10.00 Köszöntő – Alföldi Andrea (MNSZ), Sevcsik M. Anna (Babagenetika Egyesület)
10.10 Megnyitó – Czeizel Barbara miniszteri biztos asszony, a Budapesti Korai Fejlesztő Központ intézményvezetője

10.30 dr. Gyarmati Andrea, gyermekorvos – A magzati szűrővizsgálatok jelentősége
10.50 dr. Fülöp Viktor, szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos – A szűrési és diagnosztikus lehetőségek, azok sajátosságai, előnyei és hátrányai
11.15 dr. Pethő Boglárka, szülész, Semmelweis Egyetem II.sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika orvosa  –  A terhesgondozást végző szakemberek szerepe a genetikai szűrűvizsgálatokról szóló tájékoztatásban
11.45 Dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvos, ultrahang diagnosztikai specialista – A koraterhességi szűrővizsgálatok jelentősége, kiemelten a magzati szív vizsgálata.
12.15 Máténé Papp Marianna, védőnő – Korai magzati szűrővizsgálatokban hogyan segíthet a védőnő?
12.35 – 13.30 Szendvics ebéd
13.30- 15.00 Workshop – beszélgetés érintett szülők, civil szervezetek részvételével.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Email: [email protected], vagy az [email protected]

Forrás: https://napidoktor.hu/index