A 6 legfontosabb nevelési szabály

A gyermeknevelésnek vannak olyan íratlan szabályai, melyek bár egyértelműnek tűnhetnek, mégis sokszor elfelejtkezik róla a családfő. A helyes szülőség rögös útjáról könnyű letérni. Fussuk át gyorsan, miket tartson a szülő szem előtt, ha jó szülő akar maradni.

A gyermeked a saját tükröd, azt látod vissza benne, ami te magad vagy. Mutass neki jó, élhető példát, amivel megállja helyét az életben. Éppen ezért fontos, hogy a szülő – amikor csak teheti – szabadidejének nagy részét kiskorú gyermekével töltse.

Fontos, hogy a csemetédnek ne csak ételt adj és zsebpénzt. Tölts vele minőségi időt, amikor csak vele foglalkozol, így ismerheted meg a legjobban, és fordítva.

No persze, lassacskán azért el kell engedd a gyereket, hogy rátaláljon a saját útjára. Első lépésnek akár az iskolapadot is tekinthetjük, ahol kinyílik előtte a világ és sok olyan dologgal ismerkedik meg (csapatszellem, kihívások, sikerélmény, kudarc), melyet meg kell tanuljon helyesen kezelni, még a felnőtté válás előtt.

Hiszti, könyörgés vagy kutyaszemek, könnyen megenyhíthetik a fegyelmező szülőt. Ami most fáj a csemetének, az később a javára válhat. Tarts ki, minden krokodil könnyet ontó könnycsatorna elapad idővel.

Ha családi nézeteltérés támad a szülők között, vagy éppen a gyerekkel kerül összetűzésbe a szülő, soha ne a hangerő, hanem az észérvek győzedelmeskedjenek a vitában. Minden fél mondja el az aggályait, problémáit, mert így a gyermek is megtanulja, hogy a hallgatás és a türelem rózsát terem. Nem ütleggel kell megoldani a nézeteltéréseket, hanem észérvekkel.

A magyarázatot akkor se felejtsd el, ha a gyermeknek megálljt parancsolsz valamilyen témában. Ha nem érti, magyarázd el neki, hogy miért. Végül pedig, ha számodra kínos kérdéseket tesz fel a gyerek, vagy a nemiség kerül szóba, légy nyitott. De ne feledd, nem barátot vagy barátnőt szültél vagy neveltél magadnak, hanem gyermeket! Éppen ezért a beszélgetésekben a “nevelő”, ne pedig a “jófej” szerepét válaszd magadnak.

[slideshow gallery_id="7"]

Forrás: