Mágikus marcipán magányosoknak

A szerelmesek ünnepét követően sok párját vesztett érzi magát magányosnak. Ám létezik gyógyír a szerelmi sebekre.

Az észt főváros egyik patinás patikája édes gyógyírt kínál a meghasadt szívre: az állítólag a szerelmi bánatot enyhítő mandulás készítmény gyökerei egészen a középkorig nyúlnak vissza.

"A középkortól kezdve egy különleges marcipános készítményt kínáltak itt, amely a szerelmi bánatot csillapította"- meséli Ulle Noodapera, a Tallinn óvárosában 1422-ben megnyílt Raeapteek nevű patika egyik gyógyszerésze. Az Európa legrégibb gyógyszertárának tartott üzlet már 588 éve szolgálja ki a betegeket. "A mai napig készítjük a különleges marcipánt, mivel az évszázadok során nem csökkent az effajta gyógyírok iránti kereslet, és a szerelmi bánatban szenvedők még mindig felkeresnek bennünket a csodaszerért."

Az ősi recept titkát természetesen szigorúan őrzik.

"Nem hétköznapi marcipánról van szó, hanem a középkori recept 72 százalék mandulát és 28 százalék egyéb összetevőt ír elő, melyeket nem fogunk elárulni" tette hozzá Noodapera. A csodaszer 40 grammos adagokban kapható, mindössze egy euróért.

Amikor belépünk Tallinn ódon patikájába, olyan, mintha egy időgépbe szállnánk be. A szerelmi bánat elleni gyógyír mellett az üzlet egyik helyiségében sok más középkori bájitalt is bemutatnak, amelyeket állítólagos csodás gyógyhatásuk miatt évszázadokon át alkalmaztak. E gyógyszerek többségét ma már nem árulják, de a régi polcokon berendezett kiállítás lenyűgöző: szárított békacomb, csukaszem, az állítólag a mitikus egyszarvú szarvából készült por, fekete macska vére, piszkos gyapjú faggyúja, egy tengerentúli múmia részei, földigiliszta olajban, pörkölt méh, farkasbél és nyúlszív ez utóbbit annak idején az épelméjűség helyreállítására írták fel.

"Azt gondolhatjuk, hogy ez az egész nevetséges, de mindig volt valami oka annak, miért javasoltak valamit a korabeli orvosok, és árultak a korabeli gyógyszertárak" –mondja Noodapera."A látási panaszoktól szenvedőknek például azt javasolták, hogy vásároljanak macskagyökeret, mert úgy hitték, hogy a közismerten jó látással rendelkező macskák a macskagyökérnek köszönhetik éles látásukat."

A másik gyógyír, melyet a középkortól napjainkig árulnak, a hátfájás csillapítására szolgáló Rose nevű birkagyapjú.

A patika a főváros, Tallinn színes multinacionalista hátterét is visszatükrözi. 1422-ben egy német orvos, Johan Molner alapította, majd 1580-ban egy magyar orvos, Johann Burchart Belavary de Sykava vette át, és a következő 300 évben a Burchart család működtette az üzletet. Időnként a városatyák elit klubjaként is működött, ahol ingyen alkohollal kínálták a vendégeket. A középkorban ugyanis a gyógyszertárak alkoholos italokat is forgalmaztak, és a szokás megkívánta, hogy bizonyos mennyiséget ingyen kínáljanak fel a város vezetőinek.

"Abban az időszakban a patika egyfajta zárt klubként is szolgált a tallinni városvezetőknek, akik előszeretettel gyűltek össze itt a városházán tartott megbeszélések után"- meséli a gyógyszerésznő. "A gyógyszertár zárt ajtói mögött sokkal bizalmasabban tudtak tárgyalni a városatyák, mint például a helyi fogadókban."

A tallinni patikában ma modern gyógyszereket és készítményeket is árulnak. A turisták legkedveltebb bájitala egy Klaret nevű bor, amely nyolc különböző fűszerből és 14 százalék alkoholból készül. Egy 450 milliliteres üveg 16 euróba kerül.

Forrás: