A snowboard felszerelések részei

Még a jobbakkal is megesik, hogy egy-két fontos sportolási kellék otthon marad ? és ez általában már csak a pályán derül ki.

Ennek kiküszöbölésére és a lelkes zöldfülűek megsegítésére összeállítottunk egy listát azokról a dolgokról, amik elmaradhatatlanok egy snowboardozással töltött kikapcsolódáshoz. Az eszközökhöz mellékelt leírások mintegy használati útmutatóként segítenek majd eligazodni az egyes összetevők és a különböző megnevezések között.

A deszka

Orr (Nose): Feladata, hogy felvezesse a deszkát a hó felszínére és az él futását segítse, illetve irányítsa. Az orr felhajtásának íve és magassága attól függ, hogy milyen terepviszonyok között használjuk a deszkát.

Közép (Waist): A szó szerinti fordítás inkább derekat jelentene, azonban nem nagyon fogunk találkozni olyannal, hogy valaki a snowboardom derekát emlegetné, inkább a középső részének nevezzük. Annyi biztos, hogy ez a rész viseli a terhelések túlnyomó részét.

Hátsó rész (Tail): Formája attól függően változik, hogy mire használják fel. A freestyle deszkáknak hasonlóan néz ki a hátsó részük, mint az orruk. Az alpesi deszkáknál az él kivezetése miatt a hátsó rész is fel van egy kicsit hajlítva.
Él (Edge): A deszka alsó felületének szélén végigfutó fém. Rendeltetése, hogy a jeges pályán az oldalra sodródást megakadályozza.

Hosszúság: A deszka orrától a deszka végéig mért távolság. Talán ez a legelfogadottabb adat a deszka kiválasztásánál, de majd meglátjuk, hogy ez korántsem így van.

Híd: Ha egy deszkát leteszünk a földre, akkor láthatjuk, hogy a középső rész elemelkedik a talajtól. Ezt nevezzük hídnak. Ennek a szerepe, hogy a testsúlyunkkal megterhelt deszka teljes hosszában elossza a terhesét.

Futófelület hossza: Ha a deszka a földön van, akkor azt is láthatjuk, hogy csak az orr és a hátsó rész kezdeténél ér a deszka a talajhoz (talán érthetőbb ha ezt a híd két pillérjének fogjuk fel). E két pont között mért távolságot nevezzük futófelületnek.

Tényleges él hossz (Effective Edge): Ez az adat hasonlít a futófelület hosszára, de ez nem a talp kihasználtságát adja meg. Állítsuk a deszkát az oldalára, és mérjük le a távolságot azok között a pontok között, ahol az él érintkezik a talajjal.

Szélesség: A deszka szélességét három helyen szokták megadni.

Az oldalív sugara (Sidecut Radius): Jól jellemzi ez az adat a deszka fordulékonyságát. Ha kicsi a sugár, akkor könnyen fordul a deszka, ha pedig nagy, akkor nehezebben irányítható.

Rugalmasság: Az a jellemző, hogy a gyárak ezt a mértékegységet a többi modellhez képest osztályokba sorolják. A rugalmasság függ a tervezett testsúlytól, a híd magasságától, a tudásszinttől és a használat típusától.

Terpesz (Stance): A modernebb deszkákon előre beépített anyacsavarokat (insert-ek) helyeznek el a kötés rögzítéséhez. Ezeknek a furatoknak a függvényében lehet megadni a legnagyobb és a legkisebb kötéstávolságot és azt, hogy ezek a furatok a középponthoz képest előre vagy hátra vannak-e elcsúsztatva.

A kötés

A snowboard kötéssekkel szemben támasztott követelmény mindössze annyi, hogy oldható kapcsolatot hozzon létre a cipő és a deszka között. A két stílusnak megfelelően (alpesi, szabadstílus) a kötések két csoportját különböztetjük meg:

Kemény kötés: Az alpesi stílushoz. Itt a sícipőszerű bakancsot fémcsatok rögzítik a deszkához, és minél inkább haladók vagyunk annál inkább merevebb szerkezetű kötést válasszunk magunknak.

Puha kötés: Ahol egy hótaposó csizmaszerű cipőt kell a deszkához kötni. Itt a műanyag pántok egy háttámlához húzzák a cipőt. A pántokat racsnis szerkezettel húzhatjuk feszesebbre.

Mindkét kötésnél az oldhatatlanság alapfeltétel, mert gondoljunk bele, hogy ha az egyik kötés kioldana, akkor a másik lábunkat könnyen kicsavarná a deszka.

A kötéseket tovább részletezni nem célszerű, mert nagyon sok típus létezik, és az új fejlesztések, mint például a belépős kötés (step-in) évről évre megváltoztatják a kötések arculatát.

A cipő

A snowboard cipők alpesi vonala nagyon hasonlít acipőkhöz. Azonban főleg kezdőknek nem ajánlom, hogy sícipőbe kezdjék, mert azok más irányba merevek, mint a snowboard cipők. A puha cipők is egy külső (bőr) és egy belső (hab) részből állnak. Fontos, hogy nem sétálásra vesszük, ezért ne legyenek túl puhák, hanem tartsák határozottan a bokát.

Forrás: