A középkori szívgondot a 20-as éveinkben alapozzuk meg

A kutatók szerint a koleszterinszint rendszeres ellenőrzését már a 20-as években el kell kezdeni.

Azon fiatal felnőttek esetén, akik koleszterinszintje meghaladja a normális értéket, a későbbiekben nagyobb eséllyel kell számolni az érelmeszesedéssel, ami végeredményben szívbetegség kialakulásához vezethet. A tanulmány, melyet Dr. Mark J. Pletcher, a San Franciscói Egyetem (Kalifornia) epidemiológusa vezetett, az Annals of Internal Medicine augusztus 2-i számában látott napvilágot.

A következtetések szerint nem elég középkorban elkezdeni a koleszterin-kontrollt, hanem a kockázat minimalizálásának érdekében már fiatal korban oda kell rá figyelni az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás segítségével. Pletcher annál is inkább ezeket a módszereket ajánlja, mivel a koleszterincsökkentő gyógyszerek (a sztatinok) fiatalkori hatása ellentmondásos.

Ezzel párhuzamosan a koleszterinszint rendszeres ellenőrzését már a húszas években el kell kezdeni. Pletcher és munkatársai a vizsgálatot 3300, 18 és 30 év közötti férfi és nő részvételével végezték. A prospektív tanulmányban különböző városban élő fekete és fehérbőrű embereket hasonlítottak össze, mintegy húsz éven keresztül mérve az LDL- és HDL-koleszterin szintjét (a ?rossz?, illetve a ?jó? koleszterin), valamint a triglicerid-szintet. Húsz év elteltével (ekkor az átlagéletkor 45 év volt) a kutatók a koszorúerek kalciumtartalmát vizsgálták, ami jól mutatja a meszesedés mértékét. Mészlerakódás az esetek közel ötödében jelentkezett.5498Azok között, akiknél a húszas éveikben magas LDL-koleszterint mértek, 35 éves korukra nagyobb volt a koszorúerek meszesedésének esélye. A fiatalkori alacsony HDL-szint szintén növelte a szívbetegségre való hajlamot. Dr. Gregg C. Fonarow, a Los Angelesi Egyetem professzora a tanulmányt úgy kommentálta, hogy az érelmeszesedés folyamata már gyermekkorban elkezdődik, serdülőkorban és fiatal felnőttkorban a károsító hatás kifejezettebb lesz, ennek eredménye pedig középkorra egy súlyosabb stádiumú elváltozás.

A zsírok felhalmozódása a verőerek falában plakk-képződéshez vezet, mely megrepedhet, serkentve a vérrög-képződést, a folyamat pedig akár szívinfarktusban is testet ölthet. Fonarow újabb közegészségügyi stratégiákat sürget, melynek segítségével a fiatalok életvitelét lehetne egy egészségesebb irányba terelni.

Forrás: