Altruizmus és motoros kontroll

Ha az ember kinyitja mások előtt az ajtót, az nem csak egy kedves gesztus, de azzal elismeri a többiek fizikai erőfeszítéseit is, derült ki egy kutatásból.

A Psychological Science című folyóiratban megjelenő tanulmány két, egymással látszólag össze nem függő területet kapcsolt össze: az altruizmust és a motoros kontrollt. "Kétségtelen, hogy az is közrejátszik, hogy azt gondoljuk, a megfelelő viselkedéshez követni kell a társas szabályokat. Mi egy másik dolgot is felfedeztünk, ami hozzájárul ehhez: mások fizikai erőfeszítéseinek mentális reprezentációját.” – mondta el David A. Rosenbaum, a Pennsylvaniai Állami Egyetemről.

"A területen eddig végzett kutatások a motoros kontrollal kapcsolatban azt mutatják, hogy az emberek jól fel tudják mérni, mennyi erőfeszítést tesznek ők maguk, illetve mások. Felismertük, hogy ezt az elvet kiterjeszthetjük az udvariasság feladatmegosztó modelljére.” Munkatársaival olyan felvételeket elemeztek, melyen emberek jöttek-mentek az egyetem kapuján át. „A legfontosabb eredmény, hogy ha valaki az ajtóhoz ért, és még ketten követték, az első hosszabb ideig tartotta az ajtót, mintha csak egyvalaki lett volna mögötte. Az elsőként érkező magában azt gondolta, hogy az önfeláldozásom több ember javára válik, így tovább tartom az ajtót.” – mondta el Rosenbaum.

udvarias1

A kutatók arról is beszámoltak, hogy aki észrevette, hogy valaki tartja neki az ajtót, megszaporázta lépteit, hogy így teljesítse a kettejük közötti hallgatólagos megegyezést. Így közös erőfeszítésük révén egyenként kisebb energiát igényel tőlük az ajtón való áthaladás.” Rosenbaum hozzátette, hogy a közös erőfeszítés modellje nem csökkenti a jó modor értékét. "Itt olyan emberek kerülnek kapcsolatba egymással, akik talán soha többé nem látják egymást, de röpke interakciójuk során csökkentik egymás erőfeszítését. Ez az aprócska gesztus felemelő a társadalom számára.” – mondta.

Forrás: